България внесла над 4,6 млн. барела петрол през януари

България внесла над 4,6 млн. барела петрол през януари

В България са внесени 4,626 барела петрол през януари тази година, докато през декември 2022 г. вносът е бил 3,838 млн барела.  Това показват данните на Евростат.  

Нидерландия е страната, внесла най-много петрол през първия месец на тази година-  58,288 милиона барела. В класацията следват Германия (52,102 милиона барела), Испания (40,144 милиона барела) и Италия (36,032 милиона барела).

Чехия, Дания, Ирландия, Гърция, Полша, Словакия, Финландия и Швеция не са предоставили данни на Евростат за петролния си внос, като се позовават на конфиденциалност, уточняват от европейската статистическа служба.

От Евростат отчитат, че зависимостта от вноса на суров петрол и петролни продукти в страните от ЕС е намаляло до 91,67 на сто през 2021 г., след като през 2020 г. достига рекордно ниво от 96,78 на сто, отчита Евростат. 

През 2021 г. нивото на зависимост от петролния внос е на второто си най-ниско равнище след 1999 г., когато е отчетен исторически минимум от 91,66 на сто. 

Добивът на суров петрол в страните от Евросъюза е продължил да намалява през 2021 г., достигайки 17,5 милиона тона, с 6 на сто по-малко в сравнение с 2020 г.

Нивото на зависимост в ЕС от вноса на суров петрол през 2021 г. достига 95,2 на сто, което е под нивата, регистрирани от 2015 г. насам.

Между 1990 и 2004 г. годишният добив на суров петрол в ЕС винаги е бил над 34,5 милиона тона. Най-високото му равнище е регистрирано през 2004 г. - 41,7 милиона тона. Близо 20 години по-късно добивът в Съюза е спаднал повече от два пъти.

Най-големият производител на петрол в Евросъюза през 2021 г. е била Италия (4,8 милиона тона), следвана от Дания и Румъния (3,2 милиона тона за всяка). И при трите страни е отчетен спад на добива  спрямо година по-рано. В Италия  той е с 10 на сто, в Дания (- 8 на сто) и Румъния (- 4 на сто).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Няма решение на Европейския съд по жалба срещу приемането на България в еврозоната
Шефът на ЕК Фон дер Лайен и канцлера Мерц не успяха да осигурят съгласие на Белгия за руските активи
Бивш висш агент на DEA обвинен за пране на милиони долари за мексикански наркокартел
Без съществени резултати от двудневните консултации между САЩ и Украйна в Маями
На днешната дата, 6 декември. Никулден
Вицепремиерът Зафиров: Оставка на правителството в момента не е на дневен ред
МФ публикува новия проектобюджет в полунощ: И приходите, и разходите са занижени с малко над 1 милиард евро
МААЕ съобщи, че защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон