БНБ: Ръстът при кредитите на домакинствата изпреварва този на депозитите

Икономика

В края на юли 2022 г. спестяванията на фирмите и домакинствата в България надхвърлиха 108 млрд. лв., като годишното им увеличение е 10.3%. Това показват данни на Българската народна банка (БНБ).

Вложенията на домакинства са 68.397 млрд. лв. в края на юли. и се увеличават със 7% спрямо същия месец на 2021. Двойно по-голям ръст обаче се наблюдава при кредитите на домакинствата -  на годишна база те нарастват с 14.9% и достигат общ обем от  31.532 млрд. лв. Жилищните кредити са 15.355 млрд. лв. и нарастват на годишна база с 18.2%. Потребителските кредити възлизат на 14.559 млрд. лв. и се увеличават с 13.1% спрямо юли 2021 г.

Депозитите на бизнеса са 36.164 млрд. лв. В сравнение със същия месец на 2021 г. те се увеличават с 18.2%. Съответно, кредитите за бизнеса нарастват с 11% на годишна база през юли 2022 г. и в края на месеца достигат 39.847 млрд. лв. 

Депозитите на финансовите предприятия нарастват с 2.8% на годишна база през юли 2022 година и в края на месеца достигат 3.820 млрд. лв.

В края на юли 2022 г. кредитите за неправителствения сектор са 76.938 млрд. лв. при 75.856 млрд. лв. към юни 2022 г.. През юли 2022 г. те се увеличават на годишна база с 13%.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Между еврозоната, инфраструктурата и жилищната криза: новата реалност за строителството и инвестициите
15 звезди от киното и шоубизнеса са арестувани в Турция за наркотици
Времето: Обилни валежи в почти цялата страна
Засилен интерес за продажба на фирми
Този въпрос спаси Intel. Вие задавате ли си го?
Европейските акции се отдръпват от рекордно високите си нива преди публикуването на данните за инфлацията в САЩ*
На днешната дата, 22 май. Рождениците днес
Парламентът одобри създаването на нова антикорупционна комисия