Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Броят на фалитите на предприятия в ЕС надхвърли предпандемичните нива
През третото тримесечие на 2023 г. броят на декларациите за несъстоятелност на предприятия в Eвропейския съюз (ЕС) е намалял с 5,8 % в сравнение с предходното тримесечие. Като цяло обаче броят на декларациите за фалити през 2023 г. е по-висок от периода преди пандемията от Ковид-19 (т.е. от четвъртото тримесечие на 2019 г.), показват данните на Евростат, оповестени днес.

През същия период регистрациите на нови предприятия леко се увеличават за трето поредно тримесечие. В сравнение с второто тримесечие на тази година те се повишиха с 0,7%. Като цяло броят на регистрациите на предприятия през второто и третото тримесечие на 2023 г. е по-висок, отколкото през периода 2015-2022 г.
Ако се разгледат по-конкретно фалитите по дейности, в повечето сектори на икономиката е регистрирано намаление на броя на фалитите през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с предходното тримесечие.
През третото тримесечие на 202 г. транспортът и складирането е секторът с най-голямо намаление (41,3%), следван от хотелиерството и ресторантьорството (-28,4%) и образованието, здравеопазването и социалните дейности (-12,3%). Секторите, които отбелязват увеличение, са информация и комуникации (+25,3%), промишленост (+4,6%) и строителство (+0,1%).
От Евростат уточняват, че в сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г., предшестващо пандемията, броят на обявените фалити през третото тримесечие на 2023 г. е по-висок в половината от секторите на икономиката. През третото тримесечие на 2023 г. в сравнение с четвъртото тримесечие на 2019 г. по-голям брой фалити са регистрирани в хотелиерството и ресторантьорството, информационните и комуникационните дейности, образованието, здравеопазването и социалните дейности и финансовите, застрахователните и операциите с недвижими имоти.
За разлика от тях в останалите четири сектора на икономиката броят на обявените фалити беше по-нисък в сравнение с предхождащото ги четвърто тримесечие на 2019 г.: търговия, промишленост, транспорт и складиране и строителство, посочват още от Евростат.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Дигитален проект възстановява разпръснатите ръкописи на Леонардо да Винчи
Любопитно |Турция и Австралия искат 35% от световната енергия да бъде електрифицирана до 2035 г.
Свят |BofA предупреждава за „червени флагове" по отношение на американските акции
Финанси |Великобритания инвестира 1,1 млрд. паунда в национален суперкомпютър с изкуствен интелект
Свят |Бившият президент на УЕФА Мишел Платини заведе дело срещу ФИФА и президента ѝ Джани Инфантино
Спорт |Любомир Качамаков: Необходимо е ясно, предвидимо и устойчиво планиране
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Испанците вече харчат половината от заплатата си за наем, над 70% в Мадрид и Барселона
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Времето: Нова порция следобедни валежи
България |Франция и Германия се отказаха от проекта за съвместен изтребител
ЕС |На днешната дата, 9 юни. Рождениците днес
На днешната дата |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.