Краят на зомбитата - защо корпоративните фалити могат да нараснат през 2024 г.

Краят на зомбитата - защо корпоративните фалити могат да нараснат през 2024 г.

Първата половина на 2024 г. ще бъде белязана за задлъжнелите компании в Европа, Близкия изток и Африка от борба за рефинансиране на стойност 500 млрд. долара - предизвикателство, което може да унищожи много ""зомбирани" предприятия, въпреки че очакваният пик на лихвите може да донесе известно облекчение, пише „Ройтерс“.

Предприятията, които са изправени пред нарастващи разходи по дълга след години на ниски лихви, ще трябва да се конкурират, за да си осигурят достатъчно парични средства в най-големия наплив за корпоративно рефинансиране, наблюдаван от години насам, точно когато банките ограничават риска в очакване на по-строги капиталови правила.

Анализът на консултантската компания за преструктуриране Alvarez & Marsal (A&M), предоставен на Ройтерс, показва, че стойността на заемите и облигациите на компаниите, чийто падеж настъпва през първите шест месеца на следващата година , е по-висока от всеки друг аналогичен период от сега до края на 2025 г.

Според експерти от финансовия сектор на хоризонта се задава криза, тъй като много по-слаби и по-малки предприятия търсят нови частни заеми и сделки с публичен дълг, точно когато разходите за държавни заеми - които влияят върху лихвите по кредитите - се покачват в световен мащаб.

Ако не успеят да си осигурят необходимите парични средства на цени, които могат да си позволят, това може да доведе до несъстоятелност и съкращения.

"Повишаването на лихвените проценти става все по-сериозен проблем за компаниите, особено за онези „зомби предприятия“, които са издържали на продължителния период на ниски лихвени проценти, но едва са успявали да обслужват дълговете си", казва Джули Палмър, партньор в британската фирма за преструктуриране Begbies Traynor.

"Мисля, че сега най-накрая започваме да наблюдаваме краха на някои от „зомбитата“", добави тя.

Терминът "зомби" се използва широко в бизнес контекста за обозначаване на компании, които разчитат на подкрепа от правителства, кредитори и инвеститори, за да се задържат на повърхността.

Тази помощ може да включва преструктуриране на плащанията по заемите, предлагане на намалени лихви или други по-облекчени условия и може да помогне на банките да избегнат отписване на заеми.

Вече се появяват признаци на тревога

По последни официални данни на британската Национална статистическа служба през август корпоративните фалити в Англия и Уелс са били 2308, което е с 19% повече в сравнение с предходната година.

Тримесечният доклад на Begbies Traynor за корпоративните затруднения, обхващащ периода април-юни, установи, че 438 702 предприятия в Обединеното кралство са в "значителни" затруднения, което е с 8,5 % повече в сравнение с предходната година.

Британският търговец на дребно с отстъпки Wilko изпадна в административна несъстоятелност това лято, което доведе до съкращаване на хиляди работни места.

Шестият по големина френски търговец на дребно Casino (CASP.PA) току-що завърши преструктурирането на дълга, за да избегне фалит.

"Централните банки си вземат глътка въздух, но не са готови да заявят, че повишаването на лихвените проценти е приключило", заяви Никола Маринели, доцент по финанси в Regent's University, пред Ройтерс. "Банките и частните инвестиционни къщи изчакваха да видят дали вълната се обръща, но по-високите лихвени проценти вече не им позволяват да се крият."

Предизвестен сценарий

След като през второто тримесечие в Англия и Уелс бе регистриран най-големият брой фалити на компании от 2009 г. насам, Английската централна банка призова кредиторите да не подценяват риска от неизпълнение на корпоративни заеми и да избягват да разчитат на модели, които измерват риска за цели сектори, а не за отделни кредитополучатели.

Според Пол Къркбрайт, управляващ директор в отдела за преструктуриране на A&M, една от големите банки насочва по 100 малки предприятия месечно към своя екип за преструктуриране, което е десетократно повече в сравнение с преди 18 месеца.

Високопоставен банкер заяви пред Ройтерс, че банката му планира да пренасочи стотици служители в подкрепа на затруднените бизнес клиенти, ако високите разходи за финансиране и намаляването на потребителското търсене доведат още компании до ръба на пропастта.

До момента бизнес кредитополучателите не показват кой знае колко съществени признаци на стрес, заявиха двама високопоставени банкови източници пред Ройтерс.

Тази устойчивост се дължи до известна степен на ликвидността, вкарана в икономиката по време на пандемията. Ключово значение обаче ще имат прегледите на качеството на активите на банките в края на годината, които измерват основната сила на кредита.

Данните на Английската централна банка показаха, че брутното кредитиране през първата половина на 2023 г. е с 12% по-ниско от предходния шестмесечен период. Търговската организация UK Finance определи търсенето на заеми сред по-малките фирми като "приглушено" в своя преглед на бизнес финансирането за второто тримесечие на 13 септември.

Задачата за рефинансиране обаче не може да се отлага за неопределено време.

"Нашите колеги по несъстоятелност вече са заети в по-малкия сегмент на пазара, а тези неща винаги започват оттам", каза Къркбрайт и добави, че екипът на A&M по преструктуриране в САЩ също е отбелязал значителен приток - което е показателен индикатор и за Европа.

Ева Шанг, съосновател и главен изпълнителен директор на Legalist, базиран в САЩ хедж фонд, който предлага финансиране на длъжници във владение (DIP) на компании в процедура по несъстоятелност, заяви пред Ройтерс, че нейната фирма е получила повече от 300 заявления за финансиране от януари насам, предимно от предприятия , които са в затруднено положение поради нарастващите лихвени проценти и края на стимулите по COVID.

Според експерти от сектора по-строгите капиталови правила за банките, които ще влязат в сила от 2025 г., ще ограничат апетита за подкрепа на компании, които се нуждаят от ново финансиране.

Кейти Мъри, главен финансов директор на NatWest Group (NWG.L), заяви на конференция миналия месец, че банката ѝ е загрижена за това как капиталовите правила от Базел III могат да повлияят на кредитирането на малкия бизнес.

Някои заемодатели са затегнали условията за кредитиране и дори са се отказали изцяло от някои по-малки бизнес клиенти, тъй като преразглеждат рентабилността на тези взаимоотношения, каза Нареш Агарвал, директор по политиките на Асоциацията на корпоративните ковчежници. Той посочи по-конкретно секторите на строителството и търговията на дребно, в които според него напрежението е най-силно изразено.

Рави Ананд, управляващ директор на специализирания кредитор ThinCats, отбелязва, че фирмите, които нямат големи активи, се борят за достъп до всички видове финансиране от основните банки, с изключение на най-опростените, базирани на съотношението между стойността на кредита и стойността на активите, а заемите, базирани на основната печалба, са много по-трудни за получаване.

"Пазарът на заеми с ливъридж винаги е цикличен, някои банки влизат и изведнъж излизат", каза Ананд. "Тези заеми изискват много допълнителна работа, за да се оценят постоянно движещите се парични потоци и в такава среда", каза той.

Дружествата, които се нуждаят от пари в брой, вероятно ще се обърнат и към фирмите за дялово инвестиране, които също стават все по-взискателни към компаниите, които подкрепят.

Всички големи корпоративни фалити вероятно ще имат "ефект на заразяване", смята Тим Мецген, управляващ директор на A&M.

"Това прилича на ходене по опънато въже - може и да стигнат до края, но всъщност има доста силни насрещни ветрове, които могат да съборят ходещия по въжето."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ