Цената на никела скочи рекордно заради размириците в Нова Каледония

Цената на никела скочи рекордно заради размириците в Нова Каледония

Цената на никела се повишиха над 20 000 долара за тон за пръв път от септември миналата година насам поради размириците в Нова Каледония, където се намират 20-30% от световните запаси на метала, пише MarketWatch.

Пазарът е обезпокоен от възможните прекъсвания на доставките от този регион, както и от санкциите срещу производителите на метала, включително руските. В същото време Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира глобален недостиг на критични материали, включително никел, поради бързото нарастване на търсенето на електромобили, затварянето на мини и намаляването на инвестициите в металургията, посочва MarketWatch. 

Цената на никела достигна 21 275  долара за тон по време на търговията на Лондонската борса за метали във вторник, в сравнение с 18,51 USD преди две седмици.

Европейският съюз определи никела като ключова суровина, която е от икономическо и стратегическо значение за икономиката, но доставките му се считат за високорискови.

„Желанието на Франция да запази контрола над Нова Каледония е мотивирано от надеждата да си осигури големите залежи на никел там, вероятно с оглед на бъдещото производство на електромобили“, смята Никълъс Фърнес, изследовател в университета Монаш в Австралия.

Съобщава се, че няколко души, включително служители на правоприлагащите органи, са били убити по време на бунтове, започнали на 13 май във френската специална административна териториална единица Нова Каледония. Погромите, грабежите и палежите нанесоха щети на местната икономика за стотици милиони евро.

На 15 май френският президент Еманюел Макрон обяви извънредно положение в Нова Каледония. Размириците съпътстват протестите на привържениците на независимостта на островната територия, които се противопоставят на конституционната реформа, одобрена от френския парламент. Противниците на реформата, която предвижда разширяване на електората на изборите в провинциите на Нова Каледония, смятат, че тя ще отслаби избирателната власт на местното население канак и по този начин ще увеличи влиянието на Париж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ