Джером Пауъл не вижда нужда от повишаване на лихвите заради поскъпването на петрола

Икономика

Инфлационните очаквания са стабилни въпреки покачващите се цени на енергията, така че централната банка не е необходимо да реагира с по-високи лихвени проценти. Това заяви в реч в Харвардския университет председателят на Федералния резерв Джером Пауъл, цитиран от CNBC.

С наближаването на края на мандата му начело на централната банка, Пауъл избягваше въпроси относно дългосрочната посока на лихвените проценти или наклонностите, които има неговият наследник.

Според него правилният ход е да се погледне отвъд краткосрочните колебания на енергийния пазар и да се постави фокус върху целите на Федералния резерв за стабилни цени и ниска безработица.

Както и в миналото, Пауъл заяви, че вярва, че настоящата основна лихва – в диапазона между 3,5% и 3,75%, е „добро място“ за Фед, докато наблюдава събитията, които се развиват в момента, включително войната с Иран и влиянието на тарифите върху цените.

Коментарите изглежда оказаха влияние на финансовите пазари, като търговците вече не предвиждаха значителна вероятност за повишаване на лихвите тази година. В петък сутринта пазарите оценяваха на над 50% вероятността  за увеличение с четвърт процентен пункт на фона на очакванията, че Фед ще реагира на скока в цените на енергията. Вероятността за повишаване на лихвите до декември спадна до 2,2% след изказването на Пауъл.

Пауъл каза, че повишаването на лихвите сега може да има отрицателни последици за икономиката по-късно. Той отбеляза, че промените на лихвите от Фед имат забавено въздействие върху икономиката, така че затягането тук не би помогнало за инфлационното въздействие на войната с Иран.

„Докато ефектите от затягането на паричната политика влязат в сила, шокът от цената на петрола вероятно отдавна ще е отминал, а натискът върху икономиката ще идва в момент, когато това не е уместно. Така че тенденцията е да се разглежда всякакъв вид шок от предлагането“, добави той.

Мандатът на Пауъл изтича в средата на май, а президентът Доналд Тръмп  бившия член на Управителния съвет на Федералния Резерв Кевин Уорш за следващ председател. Номинацията на Уорш обаче се забавя в банковата комисия на Сената, тъй като американският прокурор Жанин Пиро продължава разследването си за ремонтната дейност в централата на Федералния резерв. Въпреки че съдия отхвърли призовката, издадена от офиса на Пиро до Пауъл, тя обжалва решението. Докато делото се разглежда, сенатор Том Тилис, републиканец от Северна Каролина, обеща да предотврати приемането на номинацията.

От своя страна Уорш заяви предпочитание за по-ниски лихвени проценти от сегашното ниво.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"