Европа чака слаба реколта от слънчоглед заради жегата и сушата

Европа чака слаба реколта от слънчоглед заради жегата и сушата

Европа чака слаба реколта от слънчоглед заради жегата и сушата

Поради липсата на валежи и екстремално високите температури добивите от слънчогледово семе в Евросъюза могат да се окажат доста по-ниски дори и от ревизираните в средата на август прогнозни данни. Водещата независима европейска агенция Strategie Grains показа, че тези опасения съвсем не са напразни.

В месечния си доклад експертите на агенцията сведоха оценката си за размера на новата европейска слънчогледова реколта до 9,17 млн.т, което е с 1,2 млн.т по-малко от предишната им прогноза и резултата от предходния сeзон и то при положение, че площите заделени за отглеждане на маслодайната култура в ЕС бяха увеличени рязко спрямо миналогодишното равнище – с 13,4% до 4,99 млн. хектара.

Пазарните участници отбелязват и факта, че коригираната прогноза на Strategie Grains е дори с 530 хил. тона по-малка от ревизираната надолу оценка на Министерството на земеделието на САЩ оповестена на 12 август.  

Европейските анализатори отбелязват, че общите оценки за размера на реколтите от пролетниците в Евросъюза продължават да намаляват, тъй като „силната суша и горещите вълни удариха преди всичко страните основни производителки на тези култури в Общността”.

При рапицата положението е коренно различно. „Маслодайната рапица се радва на добри условия за отглеждане през този сезон в повечето европейски производствени зони и резултатите от реколтата са дори по-добри от очакваното“, коментира Strategie Grains. Прогнозната летва за размера на новата реколта от маслодайната култура е вдигната с 680 хил. тона в сравнение с показателите от август, от 18,47 млн.т до 19,15 млн.т, а това е с 12,7 на сто (2,15 млн.т) ръст спрямо миналата година.

Европейските анализатори правят заключение, че балансът на рапичното семе в ЕС през 2022/23 г. ще бъде добър, но пазарът за слънчогледово семе ще се характеризира с напрегнат баланс.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ