Учени от ЕК: Сушата в Европа е най-тежката за последните 500 години
Две трети от европейския континент преживява най-тежката суша през последните пет века и нещата могат да станат още по-лоши. За това предупреждават учени в доклад на Съвместния изследователски център на Европейската комисия, съобщава ВВС.
Особено тежка е ситуацията в страни като Италия, Испания, Португалия, Франция, Германия, Нидерландия, Белгия, Люксембург, Румъния, Унгария, Сърбия, Украйна, Молдова, Ирландия и Обединеното кралство. Това са общо 47% от континента, а почвата е пресъхнала напълно това лято, пишат авторите на доклада.
Други 17% от континента са на ръба на пълното изсъхване и шансовете да се спаси каквато и да е растителност там са минимални. Във Великобритания, където в няколко региона официално е обявена бедствена суша, листата на дърветата вече са изсъхнали и придобили кестеняв оттенък още през август. Както обясняват учените, дърветата „възприемат“ катастрофалната липса на влага като ранно настъпване на есента.
Докладът предупреждава, че сушата ще окаже голямо влияние върху посевите, значително ще увеличи риска от горски пожари, а се очаква жегата да продължи още няколко месеца в някои южни региони на Европа. Спрямо средната стойност за предходните пет години, прогнозите на ЕС за тазгодишната реколта от царевица за зърно са с 16% по-ниски добиви, от соя – с 15% по-малко, от слънчоглед – с 12% надолу.
„Настоящата суша изглежда е най-лошата от 500 години“, се казва в доклад на Центъра. Според комисаря по въпросите на науката Мария Габриел горещата вълна, обхванала континента, е създала безпрецедентно напрежение върху водоснабдяването в целия Европейски съюз. „Виждаме, че броят на горските пожари е много по-висок от средния и има сериозно въздействие върху реколтата. Несъмнено глобалните климатични промени стават все по-забележими всяка година“, каза тя. Според еколозите почти всички реки в Европа са пресъхнали в една или друга степен. Те станаха толкова плитки, че на повърхността се появиха така наречените "гладни камъни" - това са камъни с надписи, които се появяват над водата по време на най-големите суши, когато реките стават много плитки. В продължение на няколко века такива камъни са служили като вид белег за екстремно намаляване на нивото на водата в реките.
Сушата проваля реколтата и това със може да завърши с глад. Освен очевидните щети за корабоплаването, пресъхването на реките се отразява и на производството на енергия. Според доклада европейското водноелектрическо производство е спаднало с 20%. Тежка суша се наблюдава в много страни през цялата година, но ситуацията се влоши от началото на август. Екстремните горещини в страните от Европейското Средиземноморие може да продължат до ноември, предупреждават природозащитници.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.