Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансовите лидери на Г-7 с общ фронт срещу Русия и Китай
Под сянката на нарастващите рискове за световната икономика, финансовите лидери на страните от Г-7 представиха обединен фронт за повече подкрепа за Украйна, план за диверсификация на веригите за доставки и обещание за запълване на пропуски във финансовата регулация, предаде Блумбърг.
Лекотата при постигането на съгласие по общото изявление на страните след тридневни преговори в Ниигата, Япония, беше в ярък контраст с разногласията, наблюдавани на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки от Г-20 в Бенгалуру, Индия, по-малко от три месеца по-рано, която приключи без обичайното общо комюнике.
Откъде идва тази разлика? От липсата на Китай или Русия. Докато осъждането на „агресивната война на Русия“ срещу Украйна беше в центъра на общото становище на Г-7 от 14 страници, Китай не беше пряко споменат. И все пак имаше слабо завоалирани планове за противодействие на господството на азиатския гигант в глобалните вериги за доставки и нарастващото му влияние над т.нар „глобален Юг“.
Ето най-важните акценти от тридневните разговори:
Помощ за Украйна
Бе взето решение помощта за Украйна до началото на 2024 г. да бъде увеличена до 44 млрд. долара в ход, който позволи на Международния валутен фонд да одобри подкрепа от 15,6 милиарда долара за четири години. „Ние призоваваме за незабавно прекратяване на незаконната война на Русия срещу Украйна, което би изчистило една от най-големите несигурности по отношение на глобалната икономическа перспектива“, се казва в изявлението на финансовите ръководители.
Mакроикономическите перспективи
Лидерите отбелязаха необходимостта да останат „пъргави и гъвкави“ по отношение на икономическата политика на фона на повишената несигурност за световната икономика. Централните банки „ще гарантират, че инфлационните очаквания ще останат добре закотвени и ясно ще комуникират позициите си по отношение на паричната политика, за да помогнат за ограничаване на отрицателното й трансгранично въздействие“, се посочва в комюникето.
Финансова стабилност
Необходимостта от осигуряване на глобална финансова стабилност беше важна тема след колапса на Silicon Valley Bank и First Republic Bank и поглъщането на Credit Suisse от UBS. Докато в комюникето Г-7 поддържа позицията си, че глобалната финансова система остава „устойчива“, официални лица също алармираха срещу прояви на самодоволството в сектора.
Вериги за доставки
Смущенията в търговията също бяха на водещо място в списъка с опасения на срещата, с имплицитно отношение към Китай. Финансовите ръководители предложиха ново партньорство, което ще бъде отворено за други нации и ще бъде насочено към чистата енергия, както беше съобщено по-рано от Блумбърг. Те се стремят да стартират партньорството за устойчиво и приобщаващо подобряване на веригата за доставки , известно като RISE, най-късно до края на тази година, става ясно още от комюникето.
Дълг
За да изградят консенсус отвъд Г-7, финансовите лидери се постараха да включат други нации в разговора, като сесията беше посветена на обещаването на повече подкрепа за страните с по-нисък и среден доход и подпомагането им в осигуряването на ресурси от МВФ. В комюникето се посочват Замбия, Етиопия и Гана като страни, които наскоро са постигнали или се очаква да видят известен напредък в рамките на така наречената Обща рамка на Г-20.
Други ангажименти
Финансовите ръководители също така потвърдиха ангажименти за смекчаване на изменението на климата и адаптиране към промените, укрепване на управлението и финансирането на глобалната здравна архитектура и продължиха работата по крипто регулациите, без да правят значителен нов напредък на тези фронтове.
Сега вниманието се насочва към срещата на лидерите на Г-7 в Хирошима между 19 и 21 май.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.