Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Гълъб Донев: Проектобюджетът за 2026 г. е бюджет на реалността
Проектобюджетът за 2026 година не е бюджетът, който обществото очакваше, а бюджетът, който реалността налага. Това заяви пред БНТ вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев.
"Хората очакваха и все още очакват съвсем друг, по– бюджет, който да върне нормалността в държавните финанси. Но трябва да си дадем сметка, че сме в края на юни. Този бюджет не започва от 27 юни или от 1 юли, а се изпълнява още от 1 януари. До 7 май страната беше управлявана от две различни правителства, които освен че изпълняваха удължителния закон за бюджета, взеха и решения, натоварили бюджета с над 1,1 млрд. евро допълнителни разходи. Всичко това трябва да бъде платено през бюджета за 2026 година", поясни Донев.
Той отбеляза, че политиките, които са искали да реализират управляващите, ще се видят в бюджета за 2027 година.
Донев подчерта, че на страната ни е необходима сериозна административна реформа, като тя трябва да бъде извършена смело и да отчете всички промени, настъпили през годините – дигитализацията, електронното управление, необходимостта от по-малко дублиращи се структури.
"След функционален анализ ще стане ясно кои администрации могат да бъдат обединени, кои услуги могат да бъдат централизирани и дигитализирани, така че гражданите и бизнесът да получават по-качествено обслужване с по-малко административна тежест“, добави той.
Финансовият министър защити решението държавните служители постепенно да започнат сами да плащат личните си осигуровки, като увери, че това няма да намали нетните им възнаграждения.
Той отбеляза, че максималният осигурителен доход се увеличава минимално, но срещу това хората ще получат по-високи обезщетения и по-високи бъдещи пенсии.
„По отношение на държавните служители – нетните им доходи няма да се променят. Те няма да загубят нищо. Напротив – ще плащат по-нисък данък върху доходите, ще получават по-високи обезщетения и в дългосрочен план ще бъдат поставени при същите правила като всички останали работещи."
Донев съобщи също, че кабинетът ще въведе таван на възнагражденията в почти всички публични предприятия, в които държавата има над 50% участие.
"Не е нормално всяка година да говорим за безводие, за неподменени водопроводи и тежко състояние на ВиК дружествата, а същевременно ръководствата им да получават несъразмерно високи възнаграждения. Същото важи и за държавните горски предприятия. Заплатите трябва да бъдат обвързани с резултатите."
Министърът уточни още, че информацията за големи увеличения на възнагражденията в КЕВР и Агенцията за ядрено регулиране се дължи на техническа грешка, която вече е коригирана.
Донев също така определи като логично планираното увеличение на винетните такси, следвайки временното им намаляване през миналата година:
"През 2025 година винетките бяха намалени, за да се постигнат критериите за инфлация по пътя към еврозоната. Сега е нормално размерът им да бъде върнат. Ако разделим увеличението на годишната винетка по месеци, говорим за около 1,20 евро месечно. Не бих казал, че това е драматично увеличение, особено при положение, че средствата от винетки и толтакси трябва да осигуряват поддръжката и строителството на пътната инфраструктура."
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.