Прогноза: Германската икономика вероятно ще стагнира догодина

Прогноза: Германската икономика вероятно ще стагнира догодина

Германският икономически растеж вероятно ще остане негативен догодина, прогнозира Институтът за световна икономика (IfW) в Кил, предаде ДПА.

Институтът очаква брутният вътрешен продукт (БВП) да се свие с 0,2 на сто тази година и да стагнира през 2025 г.

"Германската икономика се бори с намаляваща конкурентоспособност, отразена от бавното цялостно икономическо представяне, което едва ли ще даде тласък (на икономиката)", заяви Щефан Кутс, вицепрезидент на института.

Влошаващата се криза в германската индустрия, съчетана с очакваните нови допълнителни мита след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, са основна причина за преразгледаната надолу прогноза.

Рецесията вече достигна и пазара на труда, като нивото на безработица вероятно ще нарасне до 6,3 на сто през 2025 г., спрямо 6 на сто през текущата година, съобщава институтът.

Отчита се също, че новото германско правителство може да помогне да се даде по-ясна посока за икономиката на страната след изборите, които се очаква да се проведат през февруари.

"Периодът на висока икономическа и политическа несигурност може да бъде съкратен с повече от половин година", обяви Институтът за световна икономика, цитиран  от ДПА и БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Британският вътрешен министър Шабана Махмуд обяви радикални реформи в системата за убежище, вдъхновени от Дания
На днешната дата, 16 ноември. Имен ден празнува Матей
Защо „перфектно“ често е враг на „добро“?
21-годишно проучване свързва пародонтозата и кариесите с повишен риск от инсулт
Слънце и високи температури в края на уикенда
Останете близо до потенциалните клиенти въпреки тенденцията за дигитален детокс
Зеленски обяви смени в ръководствата на ключови енергийни компании
Плаващо устройство превръща дъждовните капки в електричество