Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Goldman Sachs повиши прогнозата си за растежа на Китай
Goldman Sachs Group Inc. повиши прогнозата си за икономическия растеж на Китай през 2024 г. и 2025 г., след като през уикенда Пекин разкри поредица от мерки за укрепване на растежа, включително планове за по-големи публични разходи, предаде Блумбърг.
Банката очаква брутният вътрешен продукт на Китай да нарасне с 4,9% тази година спрямо предходната прогноза за ръст от 4,7%. Тя също така повиши прогнозата си за растеж за следващата година от 4,3% до 4,7%.
„Последният кръг от стимули за Китай ясно показва, че политиците са направили обрат към управлението на цикличните политики и са увеличили фокуса си върху икономиката“, пишат икономисти от Goldman, включително Хуей Шан.
Повишението идва в момент, когато икономисти и инвеститори оценяват потенциалните ефекти от усилията на Пекин от края на септември да стимулира икономика, изправена пред слаби нагласи и постоянен дефлационен натиск. Министерството на финансите обеща по-голяма фискална подкрепа на дългоочакван брифинг в събота, въпреки че липсваха стъпки за стимулиране на потреблението, които според някои анализатори са необходими за преодоляване на дефлацията.
Финансови служители казаха, че 2,3 трлн. юана (325 млрд. долара) специални облигационни фондове на местното правителство ще бъдат използвани през четвъртото тримесечие, което предполага по-„натоварен“ график на публичните разходи и по-голямо възстановяване на растежа, отколкото банката очакваше по-рано, според доклада на Goldman.
В допълнение, най-голямата агенция за икономическо планиране на страната - Националната комисия за развитие и реформи, посочи миналата седмица, че ще одобри предварително инвестиционни проекти на стойност 200 млрд. юана за следващата година до края на този месец. Това е усилие за постигане на целта за растеж на БВП от „около 5%“ за тази година, каза банката.
Мерките за облекчаване, които бяха обявени и загатнати, ще доведат до увеличение с 0,4 процентни пункта на икономическия растеж през следващата година, което ще помогне да се компенсира прогнозираното съпротивление от 1,9 процентни пункта от забавянето на износа и продължаващия спад в сектора на имотите, според доклада.
От Goldman обаче предупреждават, че структурните предизвикателства пред Китай остават, като банката запази без промяна прогнозите си за 2026 г. и след това.
„3D предизвикателствата – влошаващата се демография, многогодишната тенденция за намаляване на дълга и намаляването на риска в глобалната верига за доставки едва ли ще бъдат преодоляни от последния кръг от стимули“, пишат икономистите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.