Бизнес перспективи: Ще успеят ли стимулите в Китай и САЩ да върнат оптимизма сред икономистите?

Бизнес перспективи: Ще успеят ли стимулите в Китай и САЩ да върнат оптимизма сред икономистите?

По-силно от очакваното насочване към стимули в двете най-големи икономики в света проясни пазарните перспективи. Икономистите обаче все още не са убедени в светло бъдеще.

Залпът от монетарни, фискални и регулаторни облекчения в Китай за стимулиране на изпадания в затруднения пазар на имоти, заедно с очакванията за по-големи намаления на лихвените проценти от Федералния резерв и техните колеги, изпрати акциите нагоре в световен мащаб миналата седмица. Възходящото настроение продължи и в понеделник, след като три от най-големите градове в Китай облекчиха ограниченията за закупуване на жилища, изпращайки тласкайки нагоре стойността на акциите и цената на желязната руда

„Това е един от повратните моменти на годината“, каза Дейвид Крук, ръководител на търговията в La Financiere de L’Echiquier, за ходовете в САЩ и Китай. „Сега имам чувството, че всички ще се пуснат по течението“, добави той.

Китайските акции удължиха едно от най-забележителните ралита в историята, като се повишиха за девети ден в понеделник и изтласкаха ръста на референтния индекс CSI 300 до 27% в сравнение с дъното от средата на септември. Индексът на Societe Generale SA, проследяващ импулса на кръстосаните активи, скочи до най-високото си ниво от повече от година.

На пазара на облигации търговците все повече преминават към ценообразуване, което предвижда второ намаление на лихвените проценти с 50 базисни пункта от Фед през ноември, както и друго намаление на лихвените проценти от Европейската централна банка през октомври – промени, които само преди няколко седмици не бяха считани за основни сценарии, пише YahooFinance.

„Биковете“ все още може да се не получат желаното, тъй като внезапни спадове в търсенето или наемането, които може да покаже петъчния доклад за работни места в САЩ, имат потенциала да поставят оптимизма им под въпрос. Оспорваните президентски избори в САЩ, до които остават само пет седмици, се очертават като по-голямо потенциално препятствие, докато напрежението в Близкия изток остава риск за розовата перспектива.

„Пазарите и икономиката може да са на доста различни позиции в момента“, каза Роб Субараман, ръководител на проучването на глобалните пазари в Nomura Holdings Inc. Докато пазарните перспективи ясно се подобриха през последните две седмици, „икономическите перспективи не са толкова ясни“.

За САЩ рисковете включват влошаване на пазара на труда, потенциал за разширяване на трудовите спорове, съживяване на инфлацията и избори, които биха могли да доведат до експанзионистични фискални политики, които ограничават обхвата на Фед да намалява лихвите толкова, колкото пазарите очакват. Може също така да се стигне до стагфлация, ако победа на Доналд Тръмп доведе до високи мита върху вноса от Китай и други страни, каза Субараман.

Що се отнася до самия Китай, въпреки че стимулите очевидно насърчават фондовия пазар, ще са необходими повече фискални мерки, за да се промени икономическият наратив.

Икономистът за Китай от Morgan Stanley Робин Син казва, че дори след неотдавнашния блиц на стимулите, „връщането към доброкачествена инфлация и устойчив растеж вероятно ще бъде дълга, продължителна битка“.

Индексите на мениджърите по покупките в понеделник подчертаха предизвикателството, като официалният PMI в производството на Китай остава в зона на свиване за пети месец, а частният показател се влошава.

Гледайки напред, Чан Шу от Bloomberg Economics вижда все по-голям шанс растежът да се насочи към по-бърз път на фона на неотдавнашните стимули. Облекчаването на паричната политика може да повиши растежа с до 1-1,1 процентни пункта за четири тримесечия, каза тя.

Междувременно в САЩ последните данни са устойчиви. Докладът за работните места през септември в петък се очаква да покаже здрав пазар на труда.

Въпреки че мекото приземяване, подпомогнато от намаляване на лихвените проценти от Фед, би било приветствано както от пазарите, така и от икономистите, съществува и рискът подобен резултат да принуди председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл отново да промени курса - както направи миналия декември.

„Настоящите икономически условия могат да бъдат описани най-добре като „Златокоска (умерен растеж)“, каза Торстен Слок, главен икономист в Apollo Management. „Не е твърде горещо и не е твърде студено. Но историята не свършва тук. Рискът от твърде бързо намаляване на лихвените проценти е икономиката отново да стане твърде гореща“, добави той.

За инвеститорите оценките на капитала могат да влязат в действие дори ако сценаря на „Златокоска“ продължи. След мощен двугодишен ръст, акциите v S&P 500 се търгуват на нива от около 25 пъти по-високи от сегашните им печалби, срещу 15 пъти на китайския бенчмарк индекс CSI-300, според данни, събрани от Bloomberg.

„По-голямото от очакваното намаление на лихвените проценти на Фед може да спечели повече време за висококачествените акции да останат скъпи и дори да помогне на по-нискокачествените циклични акции да се стабилизират в близко бъдеще, особено след неотдавнашните действия на Китай“, каза Майкъл Уилсън, главен капиталов директор на САЩ стратег в Morgan Stanley. „Смятам обаче, че данните за пазара на труда и другите показатели за растеж трябва да се подобрят, за да оправдаят запазването на тези условия в края на годината и след това“, добави той.

Това може да означава, че има повече положителни позиции за понижените акции на Китай, особено ако политиците там продължат да въвеждат мерки за стимулиране.

„Инвеститорите толкова подценяват всичко китайско, особено акциите, че сериозно рали е напълно възможно“, каза Стивън Джен, главен изпълнителен директор на Eurizon SLJ Capital. „Като цяло рисковите активи би трябвало да се представят много добре, след като Фед намали лихвите, Китай предприе парични и фискални стимули и цените на петрола са ниски. След изборите в САЩ очаквам глобалните акции да се повишат силно в края на годината“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ