HSBC: Глобалните стокови пазари се свиват на фона на прекъсванията на доставките

HSBC: Глобалните стокови пазари се свиват  на фона на прекъсванията на доставките

Глобалните стокови пазари са в процес на свиване на фона на прекъсвания на доставките и липсата на инвестиции. Ситуацията ще се влошава, тъй като геополитическите и климатичните рискове я изострят, прогнозира HSBC.

„От известно време описваме глобалните стокови пазари като „супернатиснати“, каза главният икономист на  HSBC Пол Блоксам пред CNBC.

Свиването на стоковите пазари се обозначава с по-високи цени, движени повече от ограничения в предлагането, отколкото от силен растеж на търсенето, обясни той.

„Ако това е ограничение на предлагането, което води до високи цени на суровините, това е много различна история за глобалния растеж“, отбеляза експертът. По-високите цени в резултат на супер свиване „не са толкова положителни“, допълва той.

„Виждаме, че по-дълбоките фактори на „супернатиска“ от страна на предлагането все още са настроени да играят ключова роля за поддържане на цените на суровините високи“, сподели Блоксам, очертавайки фактори като политическа несигурност, изменението на климата и липсата на инвестиции в зелено енергиен преход.

Свръхсвиването може да бъде по-дълбоко или по-продължително, ако прекъсванията на доставките, свързани с геополитическия фактор, изменението на климата или енергийния преход, са по-големи от очакваното. Геополитическите рискове включват продължаващия конфликт между Израел и Хамас в Газа и войната в Украйна, които възпрепятстваха световната търговия, както се вижда от прекъсванията на корабоплаването от неотдавнашните атаки на хутите в Червено море.

Друга причина е изменението на климата, което нарушава веригите за доставки, както и доставките на стоки, особено в селскостопанското пространство.

„Супер свиването може да бъде по-дълбоко или по-продължително, ако прекъсванията на доставките, свързани с геополитиката, изменението на климата или енергийния преход, са по-големи от очакваното“, добави Пол Блоксам.

Липса на инвестиции

Стремежът на света към бъдеще с нулеви въглеродни емисии подхранва търсенето на енергийни преходни метали като мед и никел, посочи Блоксам.

Въпреки това, няма достатъчно инвестиции, предназначени за набавяне на тези критични минерали, което води до по-рязко свиване на доставките на енергийни преходни метали - по-специално мед, алуминий и никел, каза той.

Тъй като енергийният преход се засилва, пазарите може да очакват недостиг на множество метали като графит, кобалт, мед, никел и литий през следващото десетилетие, каза Комисията за енергийни преходи в доклад от юли.

На неотдавнашната конференция за изменението на климата COP28 повече от 60 държави подкрепиха план за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г., което до голяма степен се счита за стъпка напред към енергийния преход и допълнителен тласък в търсенето на метали, необходими за този преход.

„Мащабните минни проекти могат да отнемат 15-20 години, а през последното десетилетие се наблюдава липса на инвестиции в проучване и производство на ключови материали за енергиен преход“, се казва в доклада.

Годишните капиталови инвестиции в тези метали възлизат средно на 45 милиарда долара през последните две десетилетия и трябва да нараснат до около 70 милиарда долара всяка година до 2030 г., за да се осигури обилен поток от доставки, според доклада на ETC.

Стоките са прословуто променливи класове активи, с дълга история, която е склонна към кратко свиване, а сегашният пейзаж сочи към повече от същото.

Без повече инвестиции в нови мощности предлагането ще бъде ограничено, каза Блоксам от HSBC, добавяйки, че „за всяко дадено количество търсене“ трябва да се очаква, че цените на суровините ще останат по-високи, отколкото в миналото.

„Това изглежда се проявява в много от стоките в момента.“

Технологията може също така да промени играта, ако се появи разработка и направи много по-лесно извличането на металите, използвани в пространството на батерията, добави Блокшам.

Той не каза колко време ще отнеме на глобалните стокови пазари да излязат от напрежението, но един изход от него - който също би тласнал цените на суровините по-ниски - е "по-голям и по-дълбок [икономически] спад в световен мащаб", каза той.

„Суровините са известни променливи класове активи, с дълга история, която е склонна към кратко свиване, а сегашният пейзаж сочи към повече от същото“, каза Брайън Люк, старши директор и ръководител на стоки в S&P Dow Jones Indices. Той подчерта, че екстремните метеорологични явления и геополитиката също са повлияли върху кошниците със селскостопански и енергийни стоки.

Най-засегнатите 

Анализаторите казват, че металите вероятно ще видят най-голям ръст. Блоксам отбеляза, че освен чистите енергийни метали, желязната руда също е в неговия списък поради намаляващи запаси и липса на инвестиции в разширяване на капацитета.

Цената на желязната руда е скочила с над 24% през последната година, според данни от FactSet. Еталонната желязна руда със съдържание на 62% последно се търгуваше на $135,48 за тон.

„Причината, поради която [желязната руда] има внезапно свиване, е, че запасите са много ниски“, каза Мати Джао, ръководител на отдела за основни материали в Азия и Тихия океан на Bank of America Securities.

Тя отбеляза, че въпреки имотната криза в Китай, производството на стомана е продължило, подхранвайки търсенето на желязна руда и коксуващи се въглища, които са неразделна част от производството на стомана.

Китай, който произвежда около 55% от световната стомана, е произвел 874,7 милиона тона стомана през първите 10 месеца на 2023 г. - с 1,4% повече през същия период на 2022 г.

Рисковете остават 

Докато рисковете остават, анализатор е на мнение, че стоковите пазари все още са „адекватно снабдени“ в по-голямата си част. „Пазарите на стоки в момента са фокусирани върху спадащото търсене поради мудната световна икономика. По този начин няма твърде много притеснения относно доставките“, каза Арлан Съдърман, главен икономист по суровините във фирмата за финансови услуги StoneX.

Петролът, например, отбеляза увеличение на глобалните петролни запаси през 2023 г.

Някои все още се надяват, че възстановяването на китайското търсене ще помогне. „Възраждането от Азия ще изиграе дълъг път при определянето дали суровините ще имат година на пробив“, каза  Брайън Люк от S&P, добавяйки, че 2023 г. видя година на неудовлетворено търсене от Китай, което натежа силно на стоковите пазари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ