Икономистът Георги Ангелов: Бюджетът трябва да се удължи до 1 юли, за да може редовният кабинет да разработи нов

Икономистът Георги Ангелов: Бюджетът трябва да се удължи до 1 юли, за да може редовният кабинет да разработи нов

Икономистът Георги Ангелов: Бюджетът трябва да се удължи до 1 юли, за да може редовният кабинет да разработи нов

"През 1997 г. бюджетът е влязъл в сила на 1 юли, а това е реалистичната дата и за тази година.  Това значи, че удължителният закон ще трябва да се удължи от 10 юни до 1 юли. Така ще се даде още време и новото правителство да разработи нов бюджет със своя визия. Това заяви  икономистът Георги Ангелов пред Нова телевизия. Той припомни, че след 10 юни 2023 г. нито един разход не може да се прави без гласуване в парламента. Удължителният закон не може да работи второто полугодие, защото има повече разходи, отколкото приходи. 

ЕК отправи икономически препоръки към България. Първата е да се прекратят мерките за енергийна подкрепа, предвидени до края на годината, като спестените средства се насочат към намаляване на държавния дефицит, припомни Георги Ангелов.

Според него до зимата е ясно, че няма да има нужда от компенсации за бизнеса. "През зимата има притеснение, че могат да се вдигнат цените. Това бизнесът ще го понесе като разход. Трябва да се мисли за компенсации, но не за всички, на калпак. Не е честно тези, които създават инфлацията, да бъдат компенсирани. Тези, които са пострадали, трябва да се мисли как да не пострадат пак", посочи той. 

По думите му мерките, въведени по време на пандемията, за ресторантите, трябва да бъдат отменени. "Те са пълни и преливат от хора, няма нужда да продължават. Същото важи и за намаленото ДДС. Антикризисните мерки, които са изчерпани, трябва да се отменят, а твърде щедрите за енергийните цени, да се насочат към страдащите от кризата. Всички малки и средни фирми трябва да влязат автоматично и да има критерии според това доколко са енергоемки и печелят от сегашната ситуация", подчерта Ангелов.

Според Румен Радев, зам.-председател на АИКБ, вече имаме адекватни цени на електроенергията.

"Втори месец сме без одобрена схема за компенсации за април, май и юни, но в момента такива не се налагат. Не са получавани такива за тези месеци. Това е предпазен механизъм при мащабни ценови деформации. През последния месец на компенсации - март, разплатената сума беше около 14 млн. COVID мерките трябва да се преосмислят", подчерта тРумен Радев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ