Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономисти за готвения от служебния кабинет "таван на цените": Няма да има ефект
Служебното правителство обмисля да наложи таван на оскъпяването на основни хранителни стоки, разкри вчера по време на свое участие в bTV служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов. Идеята е част от готвените мерки за овладяване на инфлацията, като намеренията са да се наложи забрана на търговците да слагат надценки повече от 10% за основните хранителни стоки още в началото на април. Предвижда се мярката да е временна, а в списъка да влязат между 50 и 100 стоки. Въвеждането на таван на надценките може да стане факт с нормативен акт на Министерския съвет, разкри Никола Стоянов.
"Мениджър нюз" попита водещи икономисти как оценяват идеята на служебния кабинет за таван на надценките за хранителните стоки.
По-добре таван на надценките, отколкото на цените
Григор Сарийски, Институт за икономически изследвания на БАН
Идеята да се наложи таван на цените няма да сработи. На практика, ако бъде въведен таван, ще се получи като по бай Тошово време, с официален курс на долара и курс на Магурата. Големите търговски вериги слагат надценки от 80-90 на сто за някои стоки. Заради това по-добре ще е да се помисли върху това да се установи таван на надценките, което би сработило в български условия.
В Испания например вече е въведена такава система за следене на цените на храните, която работи много добре. Там правителството може да следи при движение нагоре на надценките и да взема съответните мерки. Това е далеч по по-доброто и практично решение, отколкото идеята на служебното правитество за въвеждане на таван на цените.
Идеята на правителството е неизпълнима
Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика
Идеята на правителството за таван на надценките на практика е неизпълнима. Тя противоречи на всички законови и пазарни норми. Най-малко, защото цените на храните не са държавно регулирани. За разлика например от цените на тока, които се определят от Комисията за енергийно и водно регулиране или пък тези на мобилните оператори, които се регулират от Комисията за регулиране на съобщенията.
На практика е утопия да се въведат и надценки на 30-40 хиляди артикула при храните. Това го знае всеки икономист.
Ако се въведе таван на надценките, за една марка мляко от една фирма ще има една надценка, а след няколко дни за друга марка друга, по-висока надценка, ако производителят е начислил по-големи разходи за производството му. Така потребителите ще искат да си купуват млякото с по-ниска надценка. Какво правим обаче, когато количествата от него се изчерпят?!
Опитът за въвеждане на таван на цените вече се провали в Унгария, същото би се случило и у нас. Според мен действията на служебното правителство с опита да се овладее поскъпването на храните е за да се демонстрира някаква активност и да не го обвинят политическите сили, че то бездейства.
Няма лошо институциите да действат срещу поскъпването, но до някакъв праг
Петър Ганев, икономист в Института за пазарна икономика
Няма лошо държавните институции да действат в опит да овладеят поскъпването на храните, но не трябва да се минава и някакъв праг, малко прекалено ми се струва случващото през последния месец.
През 2022 г. инфлацията беше при енергийните суровини, от началото на тази година това се промени и вече водещо е поскъпването при храните. Според мен пикът на инфлацията вече е преминат, най-вероятно ще има успокоение в цените.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.