Твърдо убедени: Инфлацията в еврозоната ще падне до 2% следващата година

Твърдо убедени: Инфлацията в еврозоната ще падне до 2% следващата година

Икономистите се придържат към позицията си, че инфлацията в еврозоната ще падне до 2% и ще остане на това, показа проучване на Европейската централна банка, цитирано от Ройтерс.

Последното проучване на ЕЦБ сред професионалните прогнозисти (SPF) показва, че очакванията са тази година инфлацията да бъде 2,4%, след което да се забави до 2% през 2025 г., 2026% и в по-дългосрочен план.

Ревизиите на прогнозите за икономически растеж бяха минимални, като брутният вътрешен продукт на еврозоната се очаква да нарасне с 0,5% тази година, 1,4% през следващата година и през 2026 г. и 1,3% след това.

ЕЦБ поддържа лихвените проценти на рекордно високо ниво в четвъртък, но сигнализира, че може да започне да ги намалява още през юни, въпреки че упорито високата инфлация в САЩ може да попречи на Федералния резерв на САЩ да предприеме подобен ход още през лятото.

Резултатите на SPF се основават на отговорите на 61 икономисти от европейски компании и финансови институции, анкетирани между 18 и 21 март.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 21 до 27 юли
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии
Футболната легенда Пол Гаскойн е хоспитализиран в безсъзнание
Екстремни жеги: Гърция се готви за шест поредни дни с температури до 43 градуса
Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките
Властите в Афганистан задържаха десетки млади жени за нарушения на нормите за облекло
Търговският министър на САЩ: 1 август е твърд краен срок за влизане в сила на митата
Financial Times: Екстремните жеги вдигат на цените на храните и подхранват инфлацията