Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бивш член на „Банк ъв Ингланд“ прогнозира, че Федералният резерв ще изпревари ЕЦБ при намалението на лихвите
Федералният резерв на САЩ вероятно ще намали лихвените проценти преди Европейската централна банка. Това заяви бивш член на Английската централната банка, цитиран от Си Ен Би Си.
„Подозирам, че Фед ще бъде първият, който ще приеме намаление“, коментира ДиАн Джулиъс, бивш член на комисията за монетарната политика на „Банк ъв Ингланд“.
Инвеститорите следят отблизо действията на централната банка на фона на значителното намаляване на инфлацията в големите икономики. Очакването за намалени лихви подкрепят пазарите на акции от края на 2023 г. насам.
Швейцария беше първата голяма икономика, която намали лихвените проценти в края на март.
В момента играчите на пазара оценяват на 92,8% вероятността ЕЦБ да намали лихвите през юни, според данни на LSEG. Същата база данни показва само 53,5% вероятност за намаление от Федералния резерв на срещата на централната банка през същия месец.
Джулиъс, че нейната прогноза се основава на двойния мандат на Фед, който разглежда както инфлацията, така и заетостта в икономиката на САЩ. Последните данни за работните места сочат оживен пазар на труда в САЩ, а инфлацията също е спаднала, въпреки че все още е над целта на Фед от 2%.
„Мисля, че нещата се развиват малко по-бързо в САЩ, честно казано. Пазарът на труда се адаптира по-бързо“, коментира тя.
Силните икономически данни от Съединените щати накараха пазарните играчи да намалят очакванията си за понижения на лихвените проценти от Федералния резерв през 2024 г. Докато в началото на годината те очакваха около шест намаления на лихвите през 2024 г., сега се предвиждат само около три.
Коментарите на Джулиъс идват точно преди срещата на Европейската централна банка днес. Въпреки че е малко вероятно централната банка да промени лихвените проценти на това си заседание, пазарите ще търсят улики за това дали институцията, ръководена от Кристин Лагард, ще бъде в състояние да намали разходите по заеми през юни.
„В ЕЦБ отнема известно време, за да се постигне консенсус. Тъй като ситуацията е такава, инфлацията все още е твърде висока в някои от страните и под целта от 2% в други. Знаете ли, техният анализ всъщност не е икономически, а отчасти политическо и вътрешно претегляне на различните икономики и различните политики в различните икономики“, каза Джулиъс.
„Така че Кристин Лагард има сериозна работа. И аз смятам, че тя върши добра работа. Но това означава, че тя трябва внимателно да се придвижи към нещо, което да прилича на консенсус, и не мисля, че те все още са близо до консенсус за намаляване на лихвите“, добави тя.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.