Китай заплаши Япония с ответни мерки, ако въведе нови ограничения за чиповете

Китай заплаши Япония с ответни мерки, ако въведе нови ограничения за чиповете

Китай заплаши Япония със сериозни икономически ответни мерки, ако Токио допълнително ограничи продажбите и обслужването на оборудване за производство на чипове за китайските компании. Високопоставени китайски служители многократно са подчертавали тази позиция на Пекин по време на серия срещи с японските им колеги, са казали за Блумбърг източници, запознати със ситуацията.

Това усложнява ръководените от САЩ усилия да попречат на втората по големина икономика в света - тази на Китай, да се снабдява с напреднали технологии, посочва агенцията.

Един основните страхове на Япония е, че Пекин може да реагира на евентуалните нови ограничения върху износа на полупроводници, като намали достъпа на Япония до критични минерали, които са от съществено значение за автомобилното производство. Това са казали представители на Toyota Motor пред официални лица в Токио, според пожелали анонимност източници. Toyota е сред най-важните компании в Япония и е дълбоко ангажирана в политиката на страната по отношение на чиповете, отчасти отразено от факта, че е инвестирала в нов център за разработване на чипове на тайванската компания TSMC в Кумамото, е добавил един от източниците.

Това прави опасенията на Toyota  основно съображение за японските власти, в допълнение към тези на Tokyo Electron, производителят на полупроводникови съоръжения, който ще бъде основно засегнат от евентуални нови ограничения върху износа.

През 2010 г. Китай временно спря износа на редкоземни елементи за Япония след сблъсък между техни кораби във водите на Източнокитайско море. Това засегна сектора на електрониката в Япония и заплаши да задуши глобалните доставки на магнити, припомня Блумбърг, цитирана от БТА.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
На днешната дата, 11 ноември. Започват „Вълчите празници”, имен ден празнуват Мина, Минчо, Виктор, Виктория
Учени откриха бактерии, които ядат пластмаса в океана
За последно: Милиардерът Уорън Бъфет ще дари 1,35 млрд. долара за благотворителност, преди да се оттегли
София влиза за първи път в престижна класация на PwC за европейските имотни пазари
Европейската комисия изплаща на България 438,6 млн. евро по плана за възстановяване
Италианската кухня може да стане част от световното културно наследство на ЮНЕСКО
Сирия се присъединява към водената от САЩ коалиция срещу „Ислямска държава“