Водещата роля на Тайван в производството на чипове може да се окаже неговата „ахилесова пета“

Водещата роля на Тайван в производството на чипове може да се окаже неговата „ахилесова пета“

Тайван трябва да планира диверсифициране на икономиката си далеч от сектора на полупроводниците, като се има предвид рискът Китай да развие капацитет да произвежда свои собствени чипове. Това заяви пред Си Ен Би Си Пол Кейви, икономист в East Asia Econ.

„Политиците наистина трябва да говорят повече относно диверсификацията на икономиката по отношение на опитите за насърчаване на повече индустрии да растат“, каза Кейви .

Делът на Тайван в световния капацитет за производство на полупроводници възлиза на около 46% към 2023 г., следван от Китай (26%), Южна Корея (12%), САЩ (6%) и Япония (2%), според TrendForce.

Голяма част от доминацията на Тайван може да се отдаде на Taiwan Semiconductor Manufacturing Co или TSMC - най-големият производител на чипове по договор в света, чиито водещи клиенти включват Apple и Nvidia. TSMC произвежда най-модерните процесори в iPhone на Apple.

„40% от износа на Тайван сега са полупроводници. Много от тях все още отиват в Китай. И така, ако имате ситуация, в която Китай наистина развива капацитета да произвежда сам полупроводници, въздействието върху икономиката на Тайван ще бъде много голямо“, каза Кейви.

Тайван е изнесъл електронни интегрални схеми или чипове на стойност над 47 млрд. долара в Китай през 2023 г., според предварителните търговски данни.

Според отчета за печалбите на TSMC за третото тримесечие на 2023 г., Китай представлява 12% от нетните приходи през третото тримесечие на 2023 г., увеличение от 8% през същия период на предходната година. Северна Америка допринася с 69% за нетните приходи на компанията.

Усилията на западни страни като САЩ и Нидерландия да забавят развитието на китайските технологии за чипове чрез експортни ограничения накараха страната да се обърне към местните фирми, за да постигне самодостатъчност в сектора на чиповете.

Приходите на 10-те най-големи производители на чипове в Китай са нараснали с 39% през първата половина на 2023 г. спрямо година по-рано, според базираната в Шанхай CINNO Research.

Традиционно Китай е бил зависим от чуждестранни фирми, като naprimer нидерландския производител на литографски машини ASML, за производството на чипове. По-рано този месец ASML заяви, че лицензът му за доставка на някои от машините в Китай е бил частично отменен от нидерландското правителство.

Пол Ю, председател на First Securities Investment Corporation, каза, че световната полупроводникова индустрия, включително тази на Тайван, може да бъде изложена на риск от войната за чипове между САЩ и Китай.

„Вярвам, че ескалацията между САЩ и Китай, особено войната за чипове, ще става все по-сериозна и това ще намали растежа на глобалната полупроводникова индустрия“, коментира той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ