Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Марио Драги призова за спешни промени в икономиката на ЕС и заради победата на Тръмп
Бившият шеф на Европейската централна банка Марио Драги подчерта пред европейските лидери, които се събират на среща в Унгария, че е по-спешно от всякога да се преразгледа икономиката на ЕС и да се действа според препоръките на неговия доклад за конкурентоспособността.
Бившият италиански премиер каза, че „усещането за неотложност е било по-голямо, отколкото преди седмица“, преди Доналд Тръмп да спечели президентските избори в САЩ.
„Някои от предложенията [в доклада]... бяха спешни и преди, защото европейската икономика беше в застой; те са още по-неотложни днес“, каза Драги пред POLITICO.
По време на предизборната си кампания Тръмп заплаши да наложи универсално мито от 10 процента върху вносните стоки. Той също така заплаши да спре помощта за Украйна и да спре да подкрепя страни от НАТО, които не инвестират 2 процента от своя БВП в отбрана.
Лидерите на ЕС участват на неформална среща на върха в Будапеща за разговори по доклада на Драги, публикуван през септември, който препоръчва спешно запълване на дупката от инвестиции от 800 милиарда евро на година.
Предизвикани от шока от победата на Тръмп, препоръките на Драги може да помогнат за изостряне на умовете, въпреки че две от най-големите икономики в ЕС, Франция и Германия, са въвлечени във вътрешни неволи.
Запитан дали разпадащата се коалиция на Германия ще попречи на преговорите в Будапеща, Драги каза пред POLITICO, че „цялостното състояние на европейските правителства е такова, каквото е, и ние трябва [да се приспособим] към времето на политиката“.
„Това не е доклад, по който трябва да се действа тази вечер“, добави той.
Говорейки пред репортери, Драги каза, че най-спешното нещо не е да се постигне съгласие по инвестиционен план в петък, а да се „предотврати фрагментацията на единния пазар и фрагментацията на капиталовите пазари“.
Драги предупреди, че единният пазар е бил успешен, но остава силно фрагментиран, което не позволява на компаниите от ЕС да се разрастват и да се конкурират на международно ниво.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.