Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Маслиновата гора - пример за кръгова икономика
Повече от 200 самолета използваха маслинови костилки като основен компонент на устойчиво авиационно гориво в тест, извършен от Cepsa, който предвижда производството на това гориво в промишлен мащаб през 2026 г. в заводите на компанията в испанските градове Кадис и Уелва. Това беше само крайъгълен камък, който насочи светлината на прожекторите към страничен продукт от маслинова горичка, като приложението му се изследва в най-различни сфери: за захранване на битови котли, строителство, възглавници, пестициди или пластмасови заместители, пише elEconomista.es.
Маслиновите костилки в момента се котират по произход между 180 и 200 евро за тон. Това е почти двойно повече от миналата година според данни, предоставени от Хосе Пелаес от Peláez Renovables, компания от Хаен с почти десетилетие опит на този пазар. Те купуват костилки от маслобойни, преработват ги, за да получат чист, сух и хомогенен продукт и го продават на крайните потребители за отоплителни котли, с добавена стойност от около 100 евро на тон, която се отразява в цената на дребно на крайния продукт.
Домашната употреба на костилки в котли от години преживява увеличение от около 10% на годишна база. В Испания има 29 предприятия за обработка и производство на костилки с капацитет за извличане на повече от 10 000 тона годишно, съсредоточени в Хаен, останалите са в андалуски провинции за производство на маслини, Естремадура и Кастилия-Ла Манча. Миналата година бяха с четири по-малко - доказателство, че търсенето дърпа индустрията напред.
Производството в Испания е пряко свързано с реколтата от маслини и се колебае около един милион тона на кампания, въпреки че според Хосе Пелаес тази година ще бъде много по-малко поради сушата. Спадът в реколтата от маслини варира между 50 и 60% в зависимост от региона, цифри, които могат да се прехвърлят и върху костилката: тя представлява около 15% от общото тегло на една маслина. Очаква се кампанията в Андалусия да донесе 2,9 милиона тона маслини, когато средната стойност за последните пет е била 5,6 милиона тона.
За мелниците това вече е добър източник на допълнителен доход към продажбата на основния им продукт - зехтина. Малко над 200 килограма масло могат да се получат от един тон маслини, които тази кампания се продават за малко под 3,5 евро за килограм. Закръглявайки нагоре, 700 евро, получени от продажбата на олио на тон маслини. От този тон маслини ще излязат около 150 килограма костилки, които се продават до 30 евро. Трябва да добавим и други вторични продукти като кюспе, които също са ценени, макар и на по-ниски цени. Маслиновата горичка е пример за кръгова икономика: вече няма отпадъци, а странични продукти, които имат пазарна стойност.
При представянето на своето биогориво преди дни в Севиля, Cepsa даде да се разбере, че нуждите й от костилки (и други вторични продукти, както и използвани масла) ще бъдат огромни. И аеронавигационната индустрия не е единствената, която проучва и разработва продукти, базирани на този материал.
В Peláez Renovables са събрали информация за другвид употреба на маслиновите костилки, които вече са патентовани или се правят изследвания ва тази област.
Компанията Charcolive от Кордоба е патентовала овъглени костилки за пълнене на възглавници.
Висшето техническо училище по инженерство и индустриален дизайн (ETSIDI) на Политехническия университет в Мадрид (UPM) разработи система, която го използва като компонент на строителни материали.
От Чилийския университет пък са потвърдили, че пепелта, идваща от маслиновите кости, има голяма устойчивост на огън, което може да има приложения за огнезащитни бои.
Университетът на Гранада UGR успя да използва маслинови костилки в до девет цикъла на пречистване на промишлени метални отпадъци, изхвърлени във водата.
Други изследователски групи са изследвали свойствата му като компонент на пестициди поради устойчивостта му към гъбички и бактерии.
Компании като Elayo или Tuliva са успели да получат семена от маслиновите костилки, с които да произвеждат брашно.
Неговата полезност също е доказана за производството на биокомпозит, заместител на пластмасите, получени от нефт, и който може да се използва в мебели и играчки.
През септември 2020 г. в град Гишен, Франция, беше открито футболно игрище, направено от маслинови костилки вместо от гумени материали.
И има още редица неща, които се проучват, като използването на костилките за производство на активен въглен, домакински предмети и други биоразградими, биоабсорбиращи материали.
Все още става въпрос за слабо развита индустриална употреба, но тези опити дават представа за потенциала на скромната маслинова костилка, която вече лети високо благодарение на приложението си като гориво в котли, а сега и като устойчиво биогориво за самолети.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.