Министерството на икономиката дава "Ел Би Булгарикум" на прокуратурата

Министерството на икономиката дава Ел Би Булгарикум на прокуратурата

Министерството на икономиката и индустрията ще сезира прокуратурата заради "обосновани" предложения за умишлено ощетяване на "Ел Би Булгарикум" с близо 1,5 млн. лева. Това съобщи ресорният министър Богдан Богданов в интервю за БТА.

Дружеството е продавало продукти под себестойността им, без аргументация, поясни той. "Проверките показаха, че дружеството явно е водено към фалит", казва министър Богданов и уточнява, че става дума за решения, взети в ущърб на дружество, в периода от края на 2022 г. до юли 2023 г. "Вдигнахме производството на 100 процента капацитет, тъй като до лятото на 2023 г. предприятието е работило само на 60 процента. Пуснахме и публични конкурси за доставки на суровина и то от български производители. Ще стабилизираме финансовите резултати", заяви Богданов.

Освен това министерството води няколко дела във връзка със съмнения за злоупотреби при ремонтите на язовири, като разчетите са за щети за държавата от около 600 млн. лева, съобщи още министърът на икономиката и индустрията. Ведомството е сезирало съда, въпреки че прокуратурата е отказала да образува производство по темата с язовирите, независимо от това, че по случая са приложени доклади от Агенцията за държавна финансова инспекция и Сметната палата, обясни той.

По темата с правителствения комплекс, за който са похарчени над 86 млн. лева, без обществени поръчки и без финансова обосновка, като са преведени авансово, Богданов посочи, че са предприети действия от отказ от договора с изпълнителя. "Там има развитие и държавата ще си върне една съществена част от средствата, като изрази очакване още януари да може да си получи от изпълнителя първоначално 46 млн. лева. Начисляваме и ежедневна лихва по закон, която се трупа на сумата, която не е възстановена. Имаме индикации, че тя ще ни бъде възстановена от компанията и Държавната консолидационна компания (ДКК) ще спре да погасява кредита, който е изтеглен от Българската банка за развитие и по който дължи лихви на година по 6-7 млн. лв., защото всичко това продължава да ощетява данъкоплатците", коментира министърът.

За делото за придобиване на вземания и дялови участия между ДКК ЕАД и търговско дружество "Кемира", което ведомството загуби заради липсващи документи и нищожен договор, министър Богданов напомни, че то се обжалва, но допълни, че не е оптимист държавата да бъде компенсирана за щетите от около 97 млн. лева, защото повечето от компаниите вече са в несъстоятелност и въпросните цесии не са реални. "Виждаме едни кухи дружества. Много е вероятно това да е поредната щета, нанесена върху ДКК, и това поставя въпроса дали това дружество - с този модел на работа и с тази структура, има бъдеще, с оглед нанесените щети. Очакваме проверка на прокуратура за цесиите, които са се случили, защото те може да се окажат фиктивни", допълни той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ