Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Новата икономика: Китайските фирми за соларни панели се насочват там, където американските мита не стигат
Някои от най-големите притежавани от Китай фабрики за слънчеви панели във Виетнам съкращават производството и работници, подтикнати от разширяването на търговските мита на САЩ, насочени срещу тях и три други страни от Югоизточна Азия.
Междувременно в близките Индонезия и Лаос се появяват множество нови заводи за слънчеви панели, собственост на Китай, извън обсега на търговските мерки на Вашингтон. Техният планиран капацитет е достатъчен, за да достави около половината от панелите, инсталирани в САЩ миналата година, показва доклад на Ройтерс.
Китайските фирми многократно са свивали производството в съществуващите хъбове, докато изграждат нови фабрики в други страни, което им позволява да заобиколят митата и да доминират на американския и световния пазар въпреки последователните вълни американски тарифи в продължение на повече от десетилетие, които имат за цел да ограничат тяхното влияние.
„Това е огромна игра на котка и мишка“, каза Уилям А. Райнш, бивш търговски служител в администрацията на Клинтън и старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания.
„Не е толкова трудно да се местиш. Настройваш и играеш играта отново. Дизайнът на правилата е такъв, че САЩ обикновено са една крачка назад“, добави той.
Китай представлява около 80% от световните доставки на слънчеви панели, докато експортните центрове на други места в Азия отговарят голяма част от останалия дял, според SPV Market Research. Това рязко контрастира с картината от преди две десетилетия, когато САЩ бяха глобален лидер в индустрията, пише Ройтерс.
Междувременно американският внос на доставки, свързани със соларната индустрия, се е утроил, откакто Вашингтон започна да налага своите мита през 2012 г., достигайки рекордните 15 милиарда долара миналата година, според федерални данни. Макар че много малка част идва директно от Китай през 2023 г., около 80% идва от Виетнам, Тайланд, Малайзия и Камбоджа – домове на фабрики, собственост на китайски фирми.
Вашингтон наложи мита върху вноса на соларни технологии от тези четири страни от Югоизточна Азия миналата година и ги разшири през октомври след оплаквания от производители в Съединените щати.
През последните 18 месеца най-малко четири китайски или свързани с Китай проекта са започнали в Индонезия и Лаос, а други два са обявени. Заедно проектите имат общо 22,9 гигавата (GW) в капацитет на слънчеви клетки или панели.
Голяма част от тази продукция ще бъде продадена в Съединените щати – вторият по големина пазар за слънчева енергия в света след Китай и един от най-доходоносните. Цените в САЩ са били средно с 40% по-високи от тези в Китай през последните четири години, според данни от PVinsights.
Американските производители на слънчева енергия многократно са заявявали в търговски жалби, подадени до правителството на САЩ, че не могат да се конкурират с евтини китайски продукти, които според тях са несправедливо подкрепяни от субсидии от китайското правителство и азиатските страни, от които се изнасят.
Китайските соларни фирми възразиха, че владеенето на технологията ги прави по-конкурентоспособни по отношение на цената.
Митата са ключова тема в изборите в САЩ, като бившият президент републиканец Доналд Тръмп предлага налози върху целия внос в САЩ, за да се стимулира производството в страната, включително 60% ставка върху всякакви стоки от Китай. Неговият съперник – вицепрезидентът демократ Камала Харис казва, че планът на Тръмп ще повиши разходите за потребителите в САЩ.
Законодателите от двете партии обаче показаха подкрепа за по-строги тарифи върху доставките на соларни технологии от Китай, за да се подхранва вътрешна верига за доставки.
„Занапред американската общественост трябва да изисква много по-стриктно прилагане на митата, особено относно използването (от Китай) на трети страни за нарушаване на търговските закони на САЩ“, каза пред Ройтерс републиканският конгресмен Джон Муленаар, председател на Комитета за Китай в Камарата на представителите.
Министерството на търговията на САЩ, Белият дом и китайското министерство на търговията не са отговорили на исканията на Ройтерс за коментар.
Проблеми във Виетнам
Най-непосредственото видимо въздействие на последните тарифи на САЩ, които доведоха общите мита до повече от 300% за някои производители, беше в соларния сектор на Виетнам.
През август от Ройтерс са посетили индустриални паркове в северен Виетнам, собственост на китайски компании, включително Longi и Trina Solar, и са разговаряли с работници.
В провинция Bac Giang стотици работници в голям фабричен комплекс, собственост на подразделението Vinasolar на Longi Green Energy Technology, са загубили работата си тази година, твърдят запознати служители.
Компанията използва само една от деветте производствени линии в индустриалния парк.
В, друга провинция Trina Solar е спряла една от двете си фабрики за производство на слънчеви клетки и панели, казват двама служители там.
Longi Green Energy Technology не е отговорила на исканията на Ройтерс за коментар. Компанията съобщи през юни, че е спряла производството във виетнамски завод за соларни клетки, но не предостави подробности. От Trina Solar са отказали коментар. През юни беше казано, че някои съоръжения във Виетнам и Тайланд ще бъдат затворени за поддръжка, без да се уточняват подробности.
Докато данните за вноса на слънчева енергия в САЩ показват, че доставките от Виетнам са се увеличили с почти 74% през август, анализаторите от индустрията приписват скока на ускорен износ, за да изпреварят тазгодишните тарифи на САЩ.
Нови експертни бази, заводи в САЩ
Китайските соларни компании се насочват към Индонезия, мотивирани от тарифите за Виетнам, според служител на индонезийското министерство на индустрията Бени Ади Пурванто, който цитира Thornova Solar като пример. Thornova посочва на уебсайта си, че нейният индонезийски завод има годишен капацитет за изграждане на 2,5 GW (гигавата) слънчеви модули и 2,5 GW слънчеви клетки за северноамериканския пазар.
Нов 1 GW Trina модул и клетъчна инсталация ще бъдат напълно работещи до края на 2024 г. и ще разширят капацитета, според Бени. Той отбеляза завода за слънчеви модули на China Lesso Group, който има 2,4 GW производствен капацитет.
Свързаната с Китай New East Solar също обяви завод за панели и клетки с мощност 3,5 GW в Индонезия миналата година.
Преминаването към индонезийско производство е било рязко и бързо, според един мениджър в американска соларна фирма, като техен китайски доставчик в Индонезия е казал, че са затрупани с големи поръчки от китайски фирми, които искат да изнасят за Съединените щати.
„Мащабът е съвсем различен“, каза мениджърът, който отказа анонимност.
Износът на слънчева енергия от Индонезия за САЩ почти се е удвоил до 246 милиона долара до август 2024 г., според федерални данни.
Соларните компании, които търсят по-зелени пасища в Лаос, включват Imperial Star Solar. Фирмата, която има китайски корени, но по-голямата част от нейното производство е в Камбоджа, отвори завод за в Лаос през март, планиран в крайна сметка да има 4 GW капацитет. Този ход, се казва в изявление по онова време, му помогна да избегне митата на САЩ.
SolarSpace също откри завод за слънчеви клетки с мощност 5 GW в Лаос през септември 2023 г. Основната цел на прехвърлянето на производствения капацитет в Лаос не беше свързана с тарифите на САЩ, каза компанията в изявление до Ройтерс, но не даде подробности.
Износът на слънчева енергия от Лаос за САЩ не съществуваше през първите осем месеца на миналата година, но достигна стойност около 48 милиона долара до август 2024 г.
Други компании отиват още по-далеч.
JinkoSolar заяви през юли, че е подписал сделка за почти 1 милиард долара с партньори в Саудитска Арабия за изграждане на нов завод за слънчеви клетки и модули с мощност 10 GW в кралството.
Строителството на американски заводи за производство на слънчева енергия от китайски компании също нараства, тъй като те също се стремят да се възползват от стимулите в САЩ.
Китайските компании ще разполагат с поне 20 GW годишен капацитет за производство на слънчеви панели на територията на САЩ през следващата година, достатъчно, за да обслужват около половината американски пазар, според анализ на Ройтерс.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.