Новата икономика: Плаващи градове на хоризонта

Новата икономика: Плаващи градове на хоризонта

От утопична мечта концепцията за изграждане на градове в неутралните води на Световния океан в последните години не просто премина през първи материализация, но и става все по-популярна. Доколко тя е реалистична?

Каква е тенденцията?

Някои милиардери си купуват бункери с надеждата да оцелеят при апокалипсис, а други -  домове в открито море. Богати инвеститори, сред които бившият главен изпълнителен директор на PayPal Питър Тийл, планират да създадат плаващи градове. Там милиардерите ще бъдат свободни от законите на световните държави и потенциално защитени от климатичните бедствия на сушата.

"Systeading" - що е то?

През 2008 г. програмистът Патри Фридман напуска работата си в Google, за да се съсредоточи върху института Seasteading. Тази организация с нестопанска цел работи в областта на концепцията за "systeading". Така, най-общо се нарича идеята за създаване на постоянни резиденции в международни води, за които не претендират държавите по света. Един от първите инвеститори на организацията е Питър Тийл. Служителите на Seasteading Institute са посветили 15 години на изучаването на идеята за плаващи общности без регулации.

Фалстарт

През 2019 г. търговецът на биткойни Чад Елвартовски построява за себе си и съпругата си плаваща къща от фибростъкло край бреговете на Тайланд. Двойката обаче е принудена спешно да избяга, след като тайландското правителство заявява, че действията им оспорват независимостта на страната и ги заплашва със смъртно наказание.

През 2022 г. компанията Ocean Builders се възползва от инвестицията на Елвартовски и построява Seapod - плаващо футуристично бунгало с площ 68 кв. м. То е монтирано върху тръби, пълни с въздух, и се издига на 2 метра над вълните. Първият прототип се срутва по време на презентация през септември 2022 г. Създателите обвиняват за това "неизправност на помпата в трюма".

Автономни плаващи общности

През 2018 г. властите във Френска Полинезия (отвъдморска територия на Франция) се отказаха от предложената сделка за създаване на плаващ град. Плановете са били да се финансира с криптовалута с подкрепата на Seasteading Institute. Причината за провала на сделката се протестите на местните жители. Въпреки това неправителствената организация процъфтява. В началото на 2024 г. нейният президент Джо Куирк заяви: "Появата на технологията за създаване на плаващи стартъп администратимни структури е зад ъгъла и ние се стремим да я превърнем в реалност възможно най-скоро. Аз съм от Сан Франциско. Много хора са недоволни от начина, по който се управлява този град. Представете си, че той може да бъде разделен на много малки части: хората могат да се разселват и да избират съседите си."

Институтът Seasteading се надява, че плаващите градове ще имат политическа автономия. "Почти половината от повърхността на Земята не е заета от нито една национална държава и много крайбрежни държави могат законно да разрешат изграждането на градове в своите териториални води. Ние популяризираме създаването на плаващи океански градове като революционно решение на някои от най-наболелите проблеми в света: повишаването на морското равнище, пренаселеността, лошото управление и др.", смятат експерти, привърженици на идеята.

Бъдещето на плаващите градове

Американската компания Arktide планира да построи "достъпни недвижими имоти във водата" през следващото десетилетие. SeaPod пък възнамерява да започне строителство в Азия и Европа. Междувременно корейският проект Oceanix, подкрепен от ООН, представи своята визия за плаващ град. Според идеята той ще помогне за преодоляване на последиците от глобалното затопляне. "Целта ни е да предоставим революционна технология за крайбрежните градове, изпитващи остър недостиг на земя, който се изостря от климатичните заплахи", твърдят създателите на проекта

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ