За болестта на Паркинсон може би са виновни и чревните микроби
Болестта на Паркинсон е едно от най-честите заболявания сред възрастните хора. Досега учените търсеха причините за възникването му само в мозъка, но ново изследване установява, че съществена роля в развитието на заболяването, макар и странно, имат чревните бактерии, пише Рамблер.
Много хора с болестта на Паркинсон всъщност страдат от храносмилателни проблеми (например запек). Според изследване, публикувано в списание Cell, изследователи от Калифорнийския технологичен институт съобщават, че са констатирали промяна във вида и броя на микробите в червата на пациенти с Паркинсон. Това подсказва, че явлението може да има нещо общо с прогресиращото заболяване. Предишни изследвания на чревната микрофлора също показват, че хора с болестта на Паркинсон имат много по-голям брой различни бактериални групи от обикновените хора. Но досега не е било ясно, дали микробите играят роля в развитието на това заболяване.
За да разберат взаимовръзката, изследователите присаждат чревните бактерии в лабораторни мишки, които впоследствие показват частична загуба на контрол на двигателния апарат (основният симптом на заболяването).
Учените все още не са сигурни точно коя група микроби причиняват тези симптоми и как този механизъм работи като цяло. Тепърва те ще работят по установяване на доказателство, че и бактериалната среда в червата на страдащите от Паркинсон играе важна роля в развитието на това заболяване.
Ако изследователите успеят в своето начинание, може би в бъдеще с помощта на пробиотици или на специални диети, може да се предотврати развитието на болестта или значително да се улесни живота на пациентите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
България е сред страните в ЕС с най-ниско равнище на безработица през 2025 г.
ЕС |Нетаняху ще се кандидатира отново за премиер, обяви партията му
Свят |Военните във Великобритания са загубили над 1000 електронни устройства за 2 години
Свят |Рекорден брой са отличниците на матурите след 12-и клас по български език и литература
България |Борба с корупцията: Властите в Китай разследват зам.-кмета на Шанхай за нарушения на дисциплината и закона
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Радев: Слагаме край на предоставянето на въоръжение от българската армия за Украйна
България |Времето: Слънчево, топло и ветровито
България |На днешната дата, 10 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Типовете устойчивост, от които се нуждае всеки лидер
Лидерство |Асен Василев: Свръхдефицитът ни е наложен превантивно за 2026 г. и е нарушение на регламента
Политика |Ройтерс: Пет държави в ЕС предлагат да се ограничат правата на бъдещи членки
ЕС |Петролът леко поевтинява въпреки новата ескалация на напрежението между САЩ и Иран
Енергетика |ADVERTORIAL
Депозити в нови валути с високи лихви в супер приложението на tbi bank
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Коментари
Няма въведени кометари.