ОИСР прогнозира добри перспективи за икономиката на еврозоната

ОИСР прогнозира добри перспективи за икономиката на еврозоната

Анализаторите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозират оптимистични дългосрочни перспективи за икономиката на еврозоната, предаде ДПА. 

Макар че еврозоната е с малко зад водещите страни по отношение на производителността, тази тенденция ще се промени, заяви пред ДПА Иван Гийомет, съавтор на дългосрочната икономическа перспектива на ОИСР.

"Предположението ни при този сценарий е, че тази разлика няма да изчезне напълно до 2060 г., но ще намалява постепенно", заяви Гийомет. 

Икономически подем е възможен и в Германия. Гийомет вярва, че растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, който има решаваща роля за измерването на жизнените стандарти, може да нарасне незначително с до около 1,5 на сто на годишна основа до 2040 г. и да остане на това равнище до 2060 година. 

Тази тенденция може да бъде задвижена в най-голяма степен от по-високата производителност, което ще компенсира натиска от застаряващото население. 

Организацията на индустриализираните страни предвижда по-бавен растеж на БВП на страните от ОИСР и Г-20. Причините за това са, че работещата част от населението нараства по-незначително, а трудовата ефективност се повишава с по-малък обхват при нововъзникващите пазари, уточнява ДПА, цитирана от БТА.

ОИСР разглежда и сценарий, при които страните увеличават значително усилията си в областта на климата от 2026 г., не използват повече въглища до 2050 г., а петролът и газът съставляват съответно 5 и 10 на сто от енергийния микс. При този сценарий, който предполага доста по-високи въглеродни данъци, Германия ще има около 3 на сто по-малко икономическо производство до 2050 година, отколкото при основния сценарий.

Гийомет заяви, че разходите при подобна промяна няма да са мащабни и не могат да се сравняват с тези на страни като Норвегия или Аржентина, които са по-зависими от въглищата в промишления си микс. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Рей Далио: Златото и нефиатните валути ще бъдат по-силни средства за съхранение на стойност с нарастването на дълга на САЩ
Осъдиха Никола Саркози на 5 години затвор заради престъпен заговор с Муамар Кадафи
Исторически обрат: България е на полуфинал на световното първенство по волейбол след победа над САЩ
САЩ налагат санкции на сръбската петролна компания NIS от 1 октомври
Тръмп одобри сделката за TikTok
Зеленски е готов да се оттегли от поста си след края на войната
Да инвестираш като най-богатите хора в света вече е по-лесно от всякога. Но колко е опасно?
Времето: Жълт код за силен вятър в 6 области