Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕЦБ не изненада финансовите пазари, запази лихвите без промяна
Европейската централна банка очаквано остави лихвените проценти без промяна за втора поредна сесия, като в същото време ревизира надолу прогнозите си за растеж, пише Си Ен Би Си.
Депозитната лихва, която е от решаващо значение за паричната политика, остава на рекордното ниво от 4,0%, до което стигна след 10 последователни повишения, започнали през юли 2022 г. и върна лихвите обратно на положителна територия за първи път от 2011 г. насам. Заемната лихва е 4,75%, а лихвата по операциите за рефинансиране, известна още като „репо лихва“ се запазва на равнище от 4,5%.
Очакваше се банката да запази паричната си политика непроменена на фона на резкия спад в инфлацията в еврозоната, докато инвеститорите следят за сигнали кога ще дойде първото понижение на лихвите и оценяват плановете на ЕЦБ да свие баланса си.
Длъжностни лица също така казаха, че ще ускорят приключването на реинвестициите по Пандемична програма за спешни покупки (PEPP). Това ще постави всички инструменти на политиката в режим на затягане, въпреки че новите прогнози показват, че по-слабата икономика смекчава перспективите за инфлация.
„Бъдещите решения на Управителния съвет ще гарантират, че лихвените проценти ще бъдат определени на достатъчно рестриктивни нива толкова дълго, колкото е необходимо“, се казва в изявление на централната банка.
Последните макроикономически прогнози на екипа на ЕЦБ предвиждат среден ръст на реалния брутен вътрешен продукт с 0,6% през 2023 г., което е малко по-ниско ниво от прогнозирания преди ръст от 0,7%. Те изчисляват, че БВП ще нарасне с 0,8% през 2024 г. (предишната прогноза бе за ръст от 1%), а през 2025 г. ще се увеличи с 1,5% (без промяна спрямо предходната прогноза).
Междувременно общата инфлация се очаква да бъде средно 5,4% през 2023 г., 2,7% през 2024 г. и 2,1% през 2025 г. По-рано бяха прогнозирани нива от 5,6% през тази година, 3,2% през 2024 г. и 2,1% през 2025 г. Сега ЕЦБ публикува и нова оценка за 2026 г. - 1,9%.
Инфлацията в еврозоната на годишна база се забави от 10,6% през октомври 2022 г. до 2,4% при последното отчитане през ноември. Това постави целта на ЕЦБ от 2% на една ръка разстояние, въпреки че служителите на централната банка отбелязва, че все още съществува опасност натискът върху заплатите и нестабилността на енергийния пазар ще предизвикат потенциално възраждане.
Забавянето на инфлацията предизвика залози на пазарите, че ЕЦБ ще започне да понижава лихвите догодина, някои анализатори предполагат, че съкращенията може да настъпят преди лятото. Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард засега настоява, че е твърде рано да се мисли за съкращения, като подчерта, че ключови данни за заплатите трябва да бъдат наблюдавани в началото на следващата година.
Европейските борси се повишиха четвъртък сутринта, като регионалният индекс Stoxx 600 достигна най-високото си ниво от януари 2022 г.
Движенията отчасти отразяват решението на Федералния резерв на САЩ от сряда да задържи лихвените проценти стабилни и да сигнализира за понижения догодина.
Печалбите се задържаха, след като АЦБ също обяви задържане на лихвените проценти по обяд британско време, въпреки че нейната комисия отбеляза, че паричната политика „вероятно ще трябва да бъде рестриктивна за продължителен период от време“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.