Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Приходите от корпоративен данък в Ирландия през октомври спадат за трети пореден месец
Постъпленията от корпоративен данък в Ирландия са намалели за трети пореден месец през октомври заради слабото представяне на износа и в частност на фармацевтичния сектор. Това съобщи Ройтерс, позовавайки се на данни на финансовото министерство в Дъблин.
Миналия месец Ирландия събра 1,3 милиарда евро (1,4 милиарда долара) под формата на корпоративен данък, с който се облагат предимно големите чуждестранни мултинационални компании, с централи в страната. Това представлява спад от 45 процента спрямо постъпленията от корпоративен данък през октомври 2022 г.
Въпреки че събраните средства от корпоративен данък от началото на годината са под очакваните от правителството постъпления, те са в размер на 15,7 милиарда евро, или с едва 2,7 процента по-малко, отколкото сумата от корпоративен данък през първите десет месеца на миналата година, посочи ирландското министерство, пише БТА. Общият размер на събраните данъци от началото на годината до октомври е нараснал с 4 процента на годишна база, а двигател на растежа са били увеличените постъпления от данъка върху доходите и на данък добавена стойност (ДДС), уточняват от министерството.
За същия период хазната на Ирландия е била на дефицит от 900 милиона евро, докато през първите десет месеца на 2022 г. беше отчетен излишък от 7,3 милиарда евро. Това се дължи на прехвърлянето на 4 милиарда евро в новия суверенен фонд на страната, увеличените текущи разходи и намаляването на неданъчните приходи.
Корпоративните данъчни постъпления на Ирландия нараснаха рязко през последното десетилетие и през 2022 г. достигнаха рекордните 22,6 милиарда евро (24,8 милиарда долара).
Тези постъпления идват от много технологични гиганти, включително "Алфабет" (Alphabet), "Мета" (Meta), "Интел" (Intel), "ЛинкдИн" (LinkedIn) и "Амазон" (Amazon), както и от компании като "Пфайзер" (Pfizer) и "Джонсън енд Джонсън" (Johnson & Johnsоn), които плащат данъците си в Ирландия.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Президентът на Полша нарече Туск „най-лошият премиер“ в историята на страната от 1989 г.
Свят |Силна магнитна буря може да доведе до появата на сияние над България
Любопитно |За първи път: Съд в Гърция наложи 1,7 млн. евро глоба за жестокост към животни
Свят |Подводницата на бъдещето: Невидима за радарите и готова за тайна война под вълните
Технологии |Започва дарителската кампания на програмата „Избери, за да помогнеш“ на ОББ
Общество | Advertorial |Дина Темелкова е Мениджър на годината 2025
Мениджър на годината 2025 |Специалистът Моуриньо остави 747 000 евро сметка за хотел при напускането на „Фенербахче“
Спорт |Германия ще предостави допълнителни 40 млн. евро зимна помощ на Украйна
Свят |Международен екип от учени откри на границата между Албания и Гърция най-голямата паяжина в света
Наука и Здраве |Има ли връзка между успеха и щастието?
Техники за успех |Дъждовете спират, идват няколко слънчеви дни
Общество |Прокурор поиска над 2000 години затвор за кмета на Истанбул
Политика |На днешната дата, 12 ноември. Рождениците днес
На днешната дата |ADVERTORIAL
Започва дарителската кампания на програмата „Избери, за да помогнеш“ на ОББ
Университетът на професионалния живот: Как Нестле изгражда култура, в която растежът е ежедневие
Коментари
Няма въведени кометари.