Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Прогноза: Горивата у нас ще поевтинеят за Коледа
Горивата у нас леко ще поевтинеят за предстоящите Коледни празници, прогнозира председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев.
За седмица бензинът у нас поевтиня с 5 ст., а дизелът с 4 ст. за литър. В момента средната цена на бензин А-95 по колонките е 2,81 лв. за литър, а на дизела -3,24 лв. за литър. Автогазта пък се продава за1,17 лв./л., показа проверка на "Мениджър нюз".
"За момента въпреки това че днес Европа вече не може да получава нефт от Русия, а нефтът, който е получила до вчера, ще може да го продава като готови продукти до 5 февруари, цените са стабилни на фона на последните 2 седмици и понижението от двете седмици. Днес сутринта котировките отново са с тенденция към намаляване. По всичко личи, че може би ще посрещнем Коледните празници с цени по-ниски от тези в ноември, по колонките на българските бензиностанции. Цените на горивата могат да тръгнат нагоре след Нова година но това ще зависи от много фактори", обясни Живодар Терзиев пред БНР.
Терзиев припомни, че от януари догодина няма да се дава помощта от 25 стотинки за литър гориво, които отпускаше държавата, а подпомагането ще става по друг начин, който предстои да реши правителството. "Търсят се конкретни групи, които да получат дали ваучери за гориво, дали суми, които да харчат за транспортни нужди, дали суми, които да потребяват както намерят за добре - ресурсът ще бъде определен от свръхпечалбата, която би трябвало да заплати рафинерията в Бургас със своята дейност от 1 януари", посочи той.
До март догодина "Лукойл Нефтохим " няма да спре работа, твърди Терзиев. Според него обаче ако бъде преустановена доставката на руски нефт, ще възникне период от 3 до 6 месеца, в който ние ще трябва да намерим нефт и той трябва да е на добра цена.
"Ще е възможен внос на горива от съседни държави, включително и Сърбия, но въпросът е на какви цени и дали няма да има вакуум в определени моменти за количества. Със сигурност, ако това се случи в следващите 3-4 месеца, защо не и първото полугодие на 2023 г., нашият регион ще бъде във вакуум, което ще увеличи цените", коментира още Терзиев.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Boring Company на Илон Мъск се насочва към пазарна оценка от 20 млрд. долара
Свят |Шефът на Словашката централна банка: ЕЦБ трябва да повиши лихвените проценти поне още веднъж, за да потуши инфлацията
Икономика |Според службите няма пряка заплаха за сигурността на България
България |Ръст на борсите в Европа на фона на надеждите за деескалация между САЩ и Иран*
Финанси |Бърнам обеща продължаваща подкрепа за Украйна преди срещата със Зеленски
Свят |Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Любопитно |Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Любопитно |30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
България |Прогноза: При лош сценарий на конфликта в Персийския залив бензинът у нас може да надхвърли 2 евро за литър
Енергетика |Звездите за бизнеса от 27 юли до 2 август: Ускорение в професионалния ритъм
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Българските газови резерви: Между мита и реалността
Енергетика |Над 1500 са глобите за тротинетки и АТВ в Бургас до момента
България |LinkedIn и краят на илюзията за “професионална” социална мрежа
БизнесФилмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
БългарияГлад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
ИкономикаБългарските газови резерви: Между мита и реалността
ЕнергетикаADVERTORIAL
Две престижни международни отличия за успешния преход на България към плащания в евро
Технополис стартира предварителните поръчки на новите сгъваеми смартфони Samsung Galaxy Z и смарт часовници Galaxy Watch
Коментари
Няма въведени кометари.