Растежът в еврозоната се понижи, но заетостта остава стабилна

Растежът в еврозоната се понижи, но заетостта остава стабилна

Икономиката на еврозоната е нараснала по-бавно през първото тримесечие, отколкото първоначално бе отчетено, но заетостта е останала стабилна, показват данни на Евростат, публикувани днес.

Брутният вътрешен продукт през първите три месеца е нараснал с 0,3%, под първоначалната оценка от 0,4%, но все пак това е подобрение спрямо предходното тримесечие, тъй като индустрията най-сетне отчита ръст, а увеличението на заетостта също се ускорява. На годишна база икономиката на еврозоната е нараснала с 1,2% — същото темпо като през предходните три месеца, приблизително в съответствие с потенциала, който Европейската централна банка (ЕЦБ) смята за устойчив за блока.

Въпреки че еврозоната изостава от САЩ през последните години, ръстът от 0,3% на тримесечна база е значително по-добър от отчетения спад от 0,3% в САЩ, който до голяма степен отразява рязкото увеличение на вноса преди въвеждането на нови мита.

Заетостта в еврозоната също е нараснала с 0,3% спрямо предходното тримесечие — най-високото равнище за последните четири тримесечия, което вероятно успокоява опасенията, че слабият растеж може да накара фирмите да започнат масови съкращения. Безработицата остава на рекордно ниски нива през цялата година, въпреки прогнозите, че при липса на силно възстановяване, компаниите биха могли да преразгледат плановете си да задържат служителите си.

Сред най-големите икономики в еврозоната Германия отчита ръст от 0,2%, Франция — 0,1%, Италия — 0,3%, а Испания — 0,6% спрямо предходното тримесечие.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Васил Терзиев: С парите за исканото увеличение на заплатите може да се купят 800 автобуса
Столицата пред пълен транспортен хаос, готви се стачка и на метрото
На днешната дата, 15 май. Международен ден на семейството
Тръмп и Путин няма да присъстват на преговорите в Истанбул
Стачката на наземния транспорт в София продължава и в петък, но метрото ще работи
Тайна военна база на САЩ от „студената война“ открита в ледовете на Гренландия
Граничният въглероден данък на ЕС и добрите ESG практики
Как Турция се превърна в гарант за европейската сигурност?