Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Румъния е поискала от Европейската комисия удължаване на ограниченията за внос на зърно от Украйна
Румънският министър на земеделието Флорин Барбу заяви, че Румъния е поискала от Европейската комисия удължаване на ограниченията за вноса на зърно от Украйна до края на тази година, включването на два нови продукта в списъка, както и оказване на подкрепа на румънските фермери с 30 евро на тон за износа на зърно, съобщава телевизия Диджи 24.
Той каза, че вече е подписал споразумение с други четири страни членки на ЕС, засегнати от войната на границата на Румъния, съответно България, Унгария, Полша и Словакия, за удължаване на ограниченията до 31 декември 2023 г.
"Подписахме във Варшава споразумение, с което всичките пет страни, засегнати от войната, искат удължаване на ограниченията върху вноса на зърно от Украйна до края на годината, а това вече се анализира от Европейския съвет, пише БТА. В момента в Брюксел е период на ваканция, но съм убеден, че от 28 август ще се възобновят срещите и тези спешни проблеми за фермерите ще бъдат поставени на масата. Следващата седмица ще имам отново видеоконференция с моите колеги от петте страни, на която ще бъдат обсъдени тези теми", посочи министърът.
Според него Европейската комисия няма аргументи да не удължи ограниченията за вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна и след датата 15 септември, особено след като украинският министър на земеделието е потвърдил, че Румъния не е пазар за реализация на украинското зърно.
Барбу каза също, че е поискал от ЕК отпускането на помощ за румънските фермери от 30 евро на тон за износа на зърно от Румъния.
"Знаем, че пристанище Констанца е доста натоварено, а разходите за транспорт на румънските фермери нараснаха наистина много. Затова поискахме от еврокомисаря включително отпускането на подкрепа от 30 евро на тон зърно за износа на зърно от Румъния, като се има предвид увеличението на транспортните разходи за румънските фермери", заяви министърът.
Той добави, че ще отправи отново това искане и по време на съвета на министрите на 17 и 18 септември. "Смятам, че имаме право като държава да дадем на румънските фермери тази помощ, при условие че близо 70 процента от транзита на зърно от Украйна се премести на територията на Румъния", обясни той.
Не на последно място той подчерта, че се анализира допълването на списъка на продуктите, за които важат ограниченията за внос от Украйна, с още два продукта - мед и олио.
"Разговарях с българския министър на земеделието и се обсъжда в работните групи на Комисията допълването на този списък, а за Румъния говорим за олио и мед, тоест още два продукта. Разбира се, Румъния е самодостатъчна по отношение на меда и олиото и мисля, че продуктите, идващи от Украйна, трябва да бъдат предназначени за страни, които не са самодостатъчни. Изключително важно е да се разшири този списък с продукти, така че румънските фермери и производители да не бъдат засегнати", каза още Барбу.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.