Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|САЩ изместиха най-големия търговски партньор на Германия
След като години наред Китай беше основният търговски партньор на Германия, с напредването на годината САЩ сякаш неусетно заемат това първо място.
Комбинираният износ и внос между Германия и САЩ възлиза на 63 млрд. евро (68 млрд. долара) между януари и март 2024 г. В същото време търговията между Германия и Китай възлиза на малко под 60 млрд. евро, според изчисленията на CNBC. Ройтерс първа съобщи за промяната в четвъртък.
Няколко фактора изиграха роля за промяната, заяви пред CNBC Карстен Бржески, глобален ръководител на макроизследванията в ING Research.
„Тази промяна е резултат от няколко фактора: силният растеж в САЩ увеличи търсенето на германски продукти. [...] В същото време отделянето от Китай, по-слабото вътрешно търсене в Китай и възможността Китай да произвежда стоки, които преди внасяше от Германия (главно автомобили), намалиха германския износ за Китай", каза той.
От години Китай е най-големият търговски партньор на Германия, но през последните години разликата между Китай и САЩ намаля. САЩ също така отдавна са по-голям пазар за германския износ от Китай, каза Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank, пред CNBC.
Докато делът на САЩ в германския износ нараства през последните години, този на Китай намалява, отбелязва той. „Китайската икономика се задъхва и германските компании са изправени пред по-силна конкуренция от страна на субсидираните китайски фирми“, каза Шмидинг.
Ключовата разлика е, че сега САЩ също стават по-важни, когато става въпрос за внос, посочи той.
Германия следва нова стратегия за Китай, като миналата година призова компаниите да намалят риска от Китай. Китай трябва да остане партньор на Германия, подчерта правителството на страната, и не трябва да има „откъсване“ - но „системното съперничество“ все повече характеризира отношенията между двете страни.
Напрежението между Европейския съюз и Китай също нарасна, като двете страни започнаха разследвания на търговските си практики и заплашиха да наложат мита върху вноса.
Миналия месец проучване на германския икономически институт Ifo установи, че броят на компаниите, които твърдят, че са зависими от Китай, е намалял от 46% през февруари 2022 г. до 37% през февруари 2024 г. Това е свързано с по-малкия брой компании, които разчитат на суровини от китайски производители, се казва в доклада.
„Фактът, че САЩ се превърнаха в най-големия търговски партньор на Германия, наистина илюстрира променящите се търговски модели и постепенното отделяне от Китай“, каза Бржески.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.