Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Икономика на две скорости: София с двойно по-голям икономически ръст от останалата част на страната през последните 20 г.
Българската икономика се движи на две скорости през последните 20 години – София с 6 процента ръст на БВП годишно, докато останалата част от страната е с ръст 3 процента на БВП. Това съобщи днес в Министерския съвет Пламен Ненов, главен секретар на Съвета за икономически анализи към МС и автор на първата публикация на Съвета.
България има нужда от всеобхватна икономическа политика, която да си поставя чисто икономическа цел и да не се прави като борба със социалните неравенства в страната. Това може да стане с регионални политики, насочени към развитие на човешкия капитал, към услуги за малките и средни фирми, развитие на имотния пазар или пазара на индустриални площи. Помощ за местната икономика може да се оказва и с намаляване на административната тежест и строеж на инфраструктура, каза Пламен Ненов, цитиран от БТА.
По тази линия в новия програмен период на ЕС вниманието е насочено извън София и по това имаме съгласие с Европейската комисия, каза служебният вицепремиер Атанас Пеканов при представянето на доклада. Парите от европрограмите ще дойдат, след като се направят нужните реформи и се приемат промените в нужните закони, допълни вицепремиерът.
София е основен бенефициент на парите от еврофондовете. В трансферите от централния бюджет се наблюдава ускоряване към по-малките градове, но то не е съществено и не преодолява раздалечаващите се икономически фундаменти. Причината е, че в малките общини населението намалява по-бързо, каза още Пламен Ненов.
Според него заплащането на хората в страната не се различава по региони кой знае колко до 2000 година, но към края на 2019 година възнагражденията в София и околностите са два пъти по-големи от тези в останалата част на страната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Маркетингова кампания на Starbucks предизвика възмущение и оставки в Южна Корея
Компании |Турция отчита увеличени резервации и се подготвя за натоварено лято при круизните пътувания
Икономика |Почина дългодошният мениджър на ABBA – легендарната Йорел Хансер
Свят |BBC се насочва към големи съкращения на общо 2000 служители, включително и от новинарското звено
Свят |Размерът на активите на пенсионните фондове нараства с 14,7% в края на март на годишна база
Финанси |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Как ще намалим разликите в заплатите между мъжете и жените у нас?
България |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |Тръмп: САЩ и Иран постигнаха споразумение за прекратяване на войната
Свят |Правителството планира 19 млрд. евро инвестиции в отбраната
България |Цената на електроенергията за бизнеса скача с над 43%
Енергетика |Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компании |Актрисата Ан Шедийн от прочутия сериал "Алф" почина на 77-годишна възраст
Свят |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.