Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Жилищният пазар в Китай се насочва към най-тежката си криза
Жилищният пазар в Китай се насочва към нова криза, която може да бъде най-тежката за страната досега, съобщи в. Wall Street Journal. Фалитът на големия строителен предприемач China Evergrande Group преди две години предизвика вълна от фалити на строителни предприемачи, а проблемите на отрасъла се отразиха негативно на китайската икономика като цяло.
Сега най-големият частен строителен предприемач в Китай, Country Garden Holdings, се оказа в трудно положение. За разлика от Evergrande, чиито проблеми бяха причинени от прекомерна разточителност, затрудненията на Country Garden се дължат на оттеглянето на инвеститори и купувачи от пазара на имоти.
Ситуацията на Country Garden може да създаде много по-сериозни проблеми за китайската икономика, отколкото фалитът на Evergrande през 2021 г., отбелязва Wall Street Journal. Голяма част от операциите на Country Garden са съсредоточени в индустриални зони, които в по-добри времена бяха двигател на растежа на китайската икономика. Сега тези региони изпитват финансови затруднения и са изправени пред отлив на жители, поради което вероятно ще им бъде трудно да се справят с фалита на голям строителен предприемач.
Икономистите очакват проблемите на пазара на жилищни имоти да се отразят на потребителското доверие и това да удължи спада в активността в сектора. Недвижимите имоти и свързаните с тях отрасли представляват около една четвърт от брутния вътрешен продукт на Китай.
Междувременно акциите на China Evergrande Group се сринаха с 25% в понеделник, след като полицията задържа част от служителите в отдела за управление на богатството. Това предполага ново разследване, което може да увеличи проблемите на имотната компания, съобщи Reuters. Търговията с акциите на компанията беше спряна за 17 месеца, но стартира отново на 28 август, като за този период почти цялата им стойност се изпари.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
El País: Мнозина в ЕС са недоволни от работата на Калас като шеф на дипломацията
ЕС |Трите български етапа на Giro d’Italia са отразени в 87 държави
Спорт |The Guardian: Шри Ланка се превръща в център на киберпрестъпността в Югоизточна Азия
Свят |Тръмп отрече информацията, че САЩ ще инвестират в Иран
Свят |Пламен Тодоров е новият директор на Агенцията за финансова инспекция
Политика |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Политика |Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Свят |Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки
България |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.