Златната ера на глобализацията приключи, смята вицепремиерът на Сингапур

Златната ера на глобализацията приключи, смята вицепремиерът на Сингапур

Златната ера на глобализацията приключи, в ход е фундаментална промяна в начина, по който работи светът. Това каза вицепремиерът и министър на финансите на Сингапур Лорънс Уонг, цитиран от Си Ен Би СИ.

Въпреки че държавите не са се оттеглили напълно към протекционизма, бизнесът все повече се влияе от геополитическото напрежение, каза Уонг по време на конференцията на глобалните изпълнителни директори на Forbes в Сингапур, визирайки обтегнатите отношения между САЩ и Китай.

Уонг отбеляза, че Сингапур и останалите държави от Асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) искат балансирани отношения както със САЩ, така и с Китай.

„В миналото логиката беше, че държавите не е нужно да са приятели, за да правят бизнес помежду си. Всъщност надеждата беше, че колкото повече търгуваме и инвестираме един в друг, ще тушираме геополитическото съперничество“, каза Уонг. „Помните ли теорията, че никога не е имало война между две страни, в които има McDonald’s? Това остана в историята“, добави той.

„Сега на преден план е различна логика. Златният век на глобализацията, който преживяхме през последните 30 години след края на Студената война, приключи. Навлизаме в нова ера, която ще бъде белязана от по-голямо геополитическо съревнование“, каза още Уонг.

Ако тези развития се нормализират, светът ще стане по-опасен и раздробен, предупреди той.

Сингапур ще продължи да работи както със Вашингтон, така и с Пекин, без да взема страна, коментира Вонг, като добави, че вероятната среща между лидерите на двете нации е окуражаваща.

Той предупреди за ефектите, които една влошена връзка между двете страни може да има върху възприятията на по-младите поколения в САЩ и Китай.

„Ако няма възможност за осъществяване на връзка и комуникация между хората е много лесно да изобразим другата страна като лошия човек, а себе си като добър. И двете страни го правят”, каза той.

„Като имате цяло поколение хора, които израстват и мислят по този начин, тогава какво ще се случи след 50 години, след 30 години? Мисля, че това е нещо, което трябва да ни тревожи“, добави Уонг.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ