Акциите на китайски производители на метали за чипове поскъпнаха на фона на експортните ограничения

Акциите на китайски производители на метали за чипове поскъпнаха  на фона на експортните ограничения

Акциите на китайски производители на метали за чипове поскъпнаха на фона на експортните ограничения

Акциите на китайски компании, които произвеждат метали, използвани в чипове и друга електроника, поскъпнаха, след като китайските власти наложиха ограничения върху износа на галий и германий. Така акциите на Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial, Yunnan Chihong Zinc & Germanium и на Zhuzhou Smelter Group се повишиха с 10%, акциите на друга компания в същата област, Yunnan Luoping Zinc & Electricity, поскъпнаха с 5%.

Според Ли Вейцин, фонд мениджър в JH Investment Management, причината за повишенията са очакванията на инвеститорите цените на тези метали да се покачат рязко след налагането на ограниченията и това ще компенсира спада в износа им.

Според експерти мерките на китайските власти са отговор на наложените от САЩ ограничения върху вноса на различни съвременни технологии в страната. Повече от 80% от световното производство на галий и германий се намира в Китай. Освен това тези метали, които са странични продукти от преработката на други видове суровини, включително въглища и боксит, не могат да бъдат наречени редки или трудни за производство. Според експерти в дългосрочен план тази мярка само ще намали ролята на Китай на пазара на такива метали.

Китай е успял да поддържа цените на галия и германия ниски, благодарение на икономии от мащаба и държавни субсидии, твърдят анализаторите на Eurasia Group. Това не позволи на производителите от други страни да се конкурират успешно с Китай на този пазар. „Но предишните опити на Китай да се възползва от това господство чрез ограничаване на износа намалиха глобалната наличност и повишиха цените. По-високите цени от своя страна стимулират чуждестранната конкуренция“, отбелязват  от Eurasia Group.

На Китай се пада 60% от световното производство на германий и 80% на галий, според данни на Алианса за критични суровини (Critical Raw Materials Alliance).

Други страни също могат да произвеждат тези два критични метала. Белгия, Канада, Германия, Япония и Украйна могат да произвеждат германий. Япония, Южна Корея, Украйна, Русия и Германия междувременно произвеждат галий.

Галиевият арсенид е сложен за производство и само няколко компании в света могат да го направят. Едните се намират в Европа, а другите са в Япония и Китай, посочва още CRM Alliance.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ