Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Акциите на китайски производители на метали за чипове поскъпнаха на фона на експортните ограничения
Акциите на китайски компании, които произвеждат метали, използвани в чипове и друга електроника, поскъпнаха, след като китайските власти наложиха ограничения върху износа на галий и германий. Така акциите на Yunnan Lincang Xinyuan Germanium Industrial, Yunnan Chihong Zinc & Germanium и на Zhuzhou Smelter Group се повишиха с 10%, акциите на друга компания в същата област, Yunnan Luoping Zinc & Electricity, поскъпнаха с 5%.
Според Ли Вейцин, фонд мениджър в JH Investment Management, причината за повишенията са очакванията на инвеститорите цените на тези метали да се покачат рязко след налагането на ограниченията и това ще компенсира спада в износа им.
Според експерти мерките на китайските власти са отговор на наложените от САЩ ограничения върху вноса на различни съвременни технологии в страната. Повече от 80% от световното производство на галий и германий се намира в Китай. Освен това тези метали, които са странични продукти от преработката на други видове суровини, включително въглища и боксит, не могат да бъдат наречени редки или трудни за производство. Според експерти в дългосрочен план тази мярка само ще намали ролята на Китай на пазара на такива метали.
Китай е успял да поддържа цените на галия и германия ниски, благодарение на икономии от мащаба и държавни субсидии, твърдят анализаторите на Eurasia Group. Това не позволи на производителите от други страни да се конкурират успешно с Китай на този пазар. „Но предишните опити на Китай да се възползва от това господство чрез ограничаване на износа намалиха глобалната наличност и повишиха цените. По-високите цени от своя страна стимулират чуждестранната конкуренция“, отбелязват от Eurasia Group.
На Китай се пада 60% от световното производство на германий и 80% на галий, според данни на Алианса за критични суровини (Critical Raw Materials Alliance).
Други страни също могат да произвеждат тези два критични метала. Белгия, Канада, Германия, Япония и Украйна могат да произвеждат германий. Япония, Южна Корея, Украйна, Русия и Германия междувременно произвеждат галий.
Галиевият арсенид е сложен за производство и само няколко компании в света могат да го направят. Едните се намират в Европа, а другите са в Япония и Китай, посочва още CRM Alliance.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.