Американски регулатор вероятно ще заведе иск за блокиране на сделката между Microsoft и Activision

Американски регулатор вероятно ще заведе иск за блокиране на сделката между Microsoft и Activision

Федералната търговска комисия (FTC) на САЩ вероятно ще заведе антитръстов иск, за да блокира придобиването на издателя на видеоигри Activision Blizzard от технологичния гигант Microsoft срещу 69 млрд. долара, предаде „Политико“, позовавайки се на запознати източници.

Съдебно дело за оспорване на сделката не е гарантирано и четиримата комисари на FTC все още не са гласували за завеждането на подобен иск, нито пък са се срещнали с адвокати на компаниите. Служителите на FTC, разглеждащи сделката, обаче са скептични към аргументите на компаниите.

Федералната търговска комисия не е отговорила веднага на искания за коментар от Ройтерс.

„Ние се ангажираме да продължим да работим съвместно с регулаторите по целия свят, за да разрешат на транзакцията да продължи, но няма да се поколебаем да се борим да защитим транзакцията, ако е необходимо“, каза говорител на Activision Blizzard. Всяко предположение, че сделката може да доведе до антиконкурентни ефекти, е „напълно абсурдно“, добави той.

Акциите на Activision паднаха с около 2% в следборсовата търговия.

Microsoft, производител на игровата конзола Xbox, обяви през януари сделката за закупуване на Activision, производителя на игрите Call of Duty и Candy Crush. Това е най-голямата сделка в историята на гейминг индустрията.

Microsoft залага на придобиването, за да му помогне да се конкурира по-добре с лидерите във видеоигрите Tencent и Sony.

Сделката е обект на разследване и от регулаторите извън САЩ. ЕС започна пълномащабно разследване по-рано този месец, като Службата за защита на конкуренцията на блока  заяви, че ще реши до 23 март 2023 г. дали да разреши или блокира сделката. Британският антитръстов надзорен орган заяви през септември, че ще започне пълномащабно разследване.

Придобиването може да навреди на индустрията, ако Microsoft откаже да даде на конкурентите достъп до най-продаваните игри на Activision, каза британският антитръстов регулатор.

Сделката предизвика критики от Sony, производителят на конзолата Playstation, цитирайки контрола на Microsoft върху игри като Call of Duty.

„Sony, като лидер в индустрията, казва, че се тревожи за Call of Duty, но ние казахме, че се ангажираме да направим една и съща игра достъпна в един и същи ден както на Xbox, така и на PlayStation“, е заявил заместник-председателят на Microsoft Брад Смит.

„Ние сме готови да отговорим на притесненията на регулаторите, включително FTC, и Sony, за да гарантираме, че сделката ще приключи с увереност. Ние все още ще изоставаме от Sony и Tencent на пазара след приключването на сделката. Заедно с Activision и Xbox ще бъдат от полза за геймърите и разработчиците и ще направят индустрията по-конкурентоспособна“, каза говорител на Microsoft.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тошко Йорданов: Няма пари в държавата, наказателна отговорност за Асен Василев
Специалният пратеник за Украйна Кийт Келог е получил срок от 100 дни да разреши военният конфликт
Костадинов: Няма да допуснем България да влезе в еврозоната
Тръмп ще наложи санкции на Русия, ако Путин откаже да преговаря за Украйна
Зеленски: Нужни са най-малко 200 хил. европейски миротворци за гаранции за сигурност
Урсула фон дер Лайен: Готвим мерки за намаляване на цените на енергията в ЕС
Панама подаде жалба до ООН заради заплахите на Тръмп да вземе канала
Зеленски постави под съмнение ангажираността на САЩ към бъдещето на Европа