Борсови игри: Акциите на важния производителя на шпионски софтуер Palantir се сринаха с 25%

Борсови игри: Акциите на важния производителя на шпионски софтуер Palantir се сринаха с 25%

Ациите на американския производител на софтуер Palantir паднаха с 25% от началто на ноември, което предизвика сериозни опасения сред анализаторите. Palantir разработва софтуер за събиране и анализ на данни, използван от военни и разузнавателни агенции по целия свят.

През последната година акциите на компанията се повишиха с близо 500%. Едва през септември миналата година тя беше добавена към индекса S&P 500, който представлява 500-те най-големи публично търгувани компании в Съединените щати. През юли Palantir влезе в топ 20, изпреварвайки компании като Procter & Gamble, Bank of America и Coca-Cola.

Миналата седмица обаче главният изпълнителен директор на Palantir Алекс Карп заяви, че акциите на компанията са под атака от борсови спекуланти, които откриват масово къси позиции, все едно очакват падане на акциите, като по този начин създават негативни настроения и манипулират пазара. В неделя беше съобщено, че видният американски инвеститор Майкъл Бъри, основател на хедж фонда Scion Capital, е обявил залога си за спад на акциите на Palantir.

Самият инвеститор обаче отрича обвиненията в целенасочена атака срещу Palantir. Той смята, че целият пазар на изкуствен интелект в момента е прегрял, така че фондът му залага на спадове не само в Palantir, но и в други компании, тясно свързани с изкуствения интелект, като например производителя на чипове Nvidia.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Как да говорите с авторитет?
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
Петролът поскъпва, след като Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери от и за Венецуела