Енергийният гигант Aramco намалява дивидентите, ще удари бюджета на Саудитска Арабия

Енергийният гигант Aramco намалява дивидентите, ще удари бюджета на Саудитска Арабия

Саудитската енергийна компания Aramco, отчитайки се за 2024 г., обяви значително намаляване на дивидентите. Това решение ще нанесе сериозен удар по бюджета на Саудитска Арабия, отбелязва Bloomberg.

В края на 2024 г. нетната печалба на Aramco е намаляла от 121,3 милиарда долара на 106,2 милиарда долара, а свободният паричен поток е спаднал с почти 16% до 85,3 милиарда долара. Въз основа на това ръководството на компанията реши да намали изплащането на дивиденти. Ако през 2024 г. Aramco изплати 124 милиарда долара на акционерите, то тази година компанията възнамерява да се ограничи до изплащането само на 85,4 милиарда долара, освен това почти цялата тази сума са основни дивиденти, докато плащанията, обвързани с финансовите резултати, ще възлизат на около 1 милиард долара - срещу 43 милиарда долара, изплатени през 2024 г.

Като се има предвид, че основният акционер на Aramco е правителството на Саудитска Арабия с 97,5% дял в акционерния капитал на компанията, бюджетът на страната ще загуби повече от 30 милиарда долара през 2025 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Как да говорите с авторитет?
Петролът поскъпва, след като Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери от и за Венецуела
Още слънце ни очаква в сряда, в котловините ще има мъгли