Honda отчита спад на печалбата заради митата на Тръмп и промените при електромобилите

Икономика

Honda съобщи във вторник за 42% спад на печалбата за деветмесечния период до декември в сравнение със същия период на предходната година, тъй като митата, въведени от президента на САЩ Доналд Тръмп, са навредили на резултатите на японския автомобилен производител.

Базираната в Токио Honda Motor Co. е отчела печалба от 465,4 млрд. йени (3 млрд. долара) за първите три тримесечия, при 805,2 млрд. йени година по-рано, съобщава Асошиейтед прес.

Това е втора поредна година, в която печалбата на Honda за този период намалява. Компанията произвежда моделите Accord, Civic и минивана Odyssey.

Продажбите за деветте месеца са спаднали с 2,2% до 15,98 трилиона йени (102,6 млрд. долара) спрямо предходната година. Honda запази прогнозата си за печалбата за цялата финансова година на ниво 300 млрд. йени (1,9 млрд. долара).

Според компанията забавянето на пазара на електромобили в САЩ е било един от негативните фактори, докато сравнително доброто представяне на мотоциклетното подразделение е оказало положителен ефект.

Honda понижи прогнозата си за дела на електромобилите в глобалните си продажби през 2030 г. до 20% от предишната цел от 30%. Компанията също така обяви, че е прекратила разработката на някои модели електромобили, тъй като пазарът на EV се променя.

Администрацията на Тръмп, която подкрепя нефтената и газовата индустрия, се отказа от предишни програми за насърчаване на електромобилите, като премахна инициативи, въведени по време на управлението на Джо Байдън, които стимулираха използването на по-екологични автомобили и камиони. Миналата година Тръмп намали митата върху автомобилите и автомобилните части до 15% от първоначално обявените 25%. Япония обеща да инвестира 550 млрд. долара в проекти в САЩ.

Митата представляват сериозен удар за износно ориентираната икономика на Япония, включително за автомобилния сектор. Миналата седмица водещият японски производител Toyota Motor Corp. също отчете спад на печалбата и обяви, че финансовият директор Кента Кон ще стане нов главен изпълнителен директор и президент на компанията.

Министър-председателят Санае Такаичи, която встъпи в длъжност през октомври като първата жена лидер на Япония, постигна убедителна победа на парламентарните избори за управляващата партия през уикенда. Очаква се това да улесни Либералнодемократическата партия да прокара политиките си, включително стимулиране на икономическия растеж чрез увеличаване на държавните разходи, особено в технологиите и отбраната.

Акциите на Honda поскъпнаха с 2,1% по време на търговията във вторник. Основният индекс Nikkei 225 приключи с ръст от 2,3%, достигайки нов рекорден връх за втори пореден ден, отчасти благодарение на популярността на Такаичи.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 10 февруари. Имен ден празнуват Валентина, Валя, Валентин, Валери, Валерия, Вальо, Хараламп, Харалампи
Кристин Лагард: Дигиталното евро ще намали разходите на търговците и ще защити личните данни
Горите се променят бързо и учените са дълбоко загрижени
Времето: Нова порция сняг идва от запад
Учени откриха микроорганизми, които произвеждат енергия в пълна тъмнина
Достъпът до Starlink е ограничен, Русия търси алтернативи
Цената на петрола не намират единна посока на фона на напрежението между САЩ и Иран
Макрон се обяви за съвместно поемане на дългове от страните от ЕС