Шефовете на КФН и НАП на изслушване във временната комисия за Nexo

Шефовете на КФН и НАП на изслушване във временната комисия за Nexo

Шефовете на КФН и НАП на изслушване във временната комисия за Nexo

6 сигнала срещу Nexo са били получени в Комисията за финансов надзор, съобщи нейният председател Бойко Атанасов пред депутатите от временната парламентарна комисия по случая "Nexo", която днес заседава с изслушване на Атанасов и на шефа на НАП Борис Михайлов. 

Сигналите са предадени на следствието, уточни Атанасов. На въпрос от председателя на камисияга Даниел Митов от ГЕРБ има ли основание да се смята, че сигналите са от българи, които се чувстват ощетени, Атанасов уточни, че „става дума за парични средства и претенции за финансово ощетяване, защото не са били ясни условията и не е била изяснена изцяло дейността на Nexo“. Той отказа повече подробности заради следствената тайна, но отново в отговор на въпроси от членове на комисията отбеляза, че компанията няма лиценз и не е вписана в регистрите на инвестиционните дружества, които имат право да осъществяват дейност на българския пазар. В момента криптовалутите не са признати за финансов инструмент и за тях няма регулации, посочи още Атанасов.

Към момента българската компания, която управлява Nexo, е платила всичките си задължения към Националната агенция за приходите, докладва от своя страна шефът на НАП Борис Михайлов. По искане на прокуратурата приходната агенция е започнала проверки на физически лица, свързани с казуса "Nexo", обяви той. Става дума за "множество физически лица, без едно, което е починало, които са ни дадени всичките за проверка от главния прокурор. Такива проверки се правят в продължение на месеци", добави Михайлов. Сметната палата е предоставила на НАП информация за даренията, направени от тези физически лица, потвърди шефът на НАП.

От своя страна председателят на КФН Бойко Атанасов обясни, че не е в правомощията на небанковия регулатор да извършва проверки. "Криптовалутите, за разлика от валутите, нямат характер на финансов инструмент. Те не са признати в Европа и в България като такъв. Поради тази причина не подлежат на регулация от Комисията за финансов надзор", каза той.

„Това, което до момента е установено, е че в България и Естония не е извършвана услугата по покупко-продажба и предоставяне на заеми, обезпечени с криптоактиви“, заяви Атанасов в отговор на въпрос на Петър Чобанов от ДПС.  

Депутатът Йордан Цонев от ДПС коментира, че „криптовалутите не се получават срещу перални машини, въздух и котлони, а срещу пари“ и поиска да знае дали БНБ не е видяла банкова дейност, въпреки липсата на регулации и лиценз, както и дали е имало сигнали от партньорски служби за това. Такива сигнали отвън няма, отговори председателят на КФН и допълни, че няма данни по отношение на капиталовия пазар за финансиране на политически партии или лица , било то чрез облигации, акции или по друг начин.

Директорът на НАП Борис Михайлов потвърди информацията за извършени 14 проверки и три ревизии на българското дружество на Nexo. Той заяви още, че са били установени големи размери на парични заеми, но отказа да съобщи конкретни цифри, тъй като не е ясно дали те не са били предназначени за покупка на софтуер. В момента тече проверка каква е стойността на активите на българската компания и дали те са придобити със собствени средства. 

Неотдавна офисът на "Нексо" в София беше претърсен от прокуратурата и контролните органи. Властите разследват базираната в Лондон компания по подозрение в пране на пари, данъчни престъпления и престъпления, свързани с нелицензирани банкови дейности. Временната комисия ще излезе с препоръки към следващото Народно събрание да продължи работата по казуса.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ