Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Турски подизпълнител на АЕЦ "Аккую" ще съди Росатом
Турската компания IC Içtaş обяви, че ще съди Росатом за неправомерно прекратен договор за строителството на първата АЕЦ в Турция. Това съобщи Daily Sabah.
Дъщерното дружество Akkuyu Nükleer на руската държавна компания, което строи четири реактора на брега на Средиземно море, съобщи в събота, че заменя досегашния подизпълнител IC Içtaş с друг – TSM Enerji, с когото вече е подписало договор за инженеринг, доставки и строителство.
От изявленията на страните не става ясно защо договорните отношения са прекратени, но пък проверка в Търговския регистър показва, че базираната в Мерсин TSM е собственост на три руски фирми.
IC Içtaş определи едностранното прекратяване на договора за „незаконно действие” и заплаши, че ще търси правата си в съда. Мениджмънтът ѝ обвини Росатом, че се опитва да „намали турското корпоративно присъствие“ по проекта за АЕЦ Аккую. Ръководителите на турската компания считат, че това може да забави строителния процес, защото TSM няма капацитет за това.
IC Içtaş е готов да се обърне към Арбитражен съд в Лондон, както и да заведе дело в турски съд.
Анкара си постави за цел да пусне в експлоатация първия реактор на АЕЦ Аккую до средата на 2023 г., когато ще бъде отбелязана 100-годишнината от основаването на Република Турция. Останалите три реактора трябва да бъдат включени в националната енергийна мрежа до края на 2026 г. Четирите реактора са с обща инсталирана мощност от 4800 мегавата и ще осигуряват 10% от нуждите на страната.
Централата, която ще има очакван експлоатационен живот от 60 години с възможност за удължаването му с още 20 години, ще произвежда безвъглеродна енергия денонощно. Като базова централа, тя ще играе водеща роля за намаляване на зависимостта от внос на енергийни ресурси, особено на природен газ. Очаква се гигантският проект да даде работа на около 15 000 души по време на пиковия си строителен период и около 4 000 души по време на дейността си.
Турция се готви да възложи на Русия изграждането на още две атомни централи. Съгласно дългосрочния договор Росатом се ангажира да осигури проектирането, изграждането, поддръжката, експлоатацията и извеждането от експлоатация на първата турска АЕЦ. Държавната компания държи 99,2% дял в проекта, който се оценява на около 20 млрд. долара (357,98 млрд. турски лири) – най-мащабната инвестиция в историята на Турция.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.