Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Война: Илон Мъск съди OpenAI, за да блокира преобразуването ѝ
Милиардерът Илон Мъск иска от федералния съд да спре преобразуването на бизнеса на компанията OpenAI в изцяло с цел печалба, съобщи CNBC.
Адвокатите, които представляват Мъск, неговия стартъп за изкуствен интелект /ИИ/ xAI и бившия член на борда на OpenAI Шивон Зилис, подадоха молба за предварителна забрана срещу OpenAI. Съдебното разпореждане би попречило на OpenAI да изисква от своите инвеститори да се въздържат от финансиране на конкуренти, включително xAI и други стартъпи.
Последните съдебни искове представляват ескалация на съдебната вражда между Мъск, OpenAI, неговия главен изпълнителен директор Сам Алтман, както и други отдавна замесени страни и поддръжници, включително технологичния инвеститор Рийд Хофман и Microsoft.
Мъск първоначално съди OpenAI през март 2024 г. в щатския съд в Сан Франциско. След това оттегли тази жалба и я подаде отново няколко месеца по-късно във федералния съд. Адвокатите на Мъск във федералния иск в Лос Анджелис, твърдят в жалбата си, че OpenAI е нарушил федералните закони за рекет и антикорупция.
В средата на ноември те разшириха жалбата си, за да включат твърдения, че Microsoft и OpenAI са нарушили антитръстовите закони, когато създателят на Chat GPT е поискал от инвеститорите да се съгласят да не инвестират в конкурентни компании, включително най-новия стартъп на Musk - xAI. От Microsoft отказват коментар на това.
В искането си за предварителна забрана адвокатите на Мъск твърдят, че на OpenAI трябва да бъде забранено „да се възползва от неправомерно получена конкурентно чувствителна информация или координация от борда на Microsoft-OpenAI“. „Четвъртият опит на Илон, който отново рециклира същите неоснователни оплаквания, продължава да бъде напълно безоснователен“, каза в изявление говорител на OpenAI. OpenAI се очертава като един от най-големите стартиращи компании през последните години, като ChatGPT се превърна в основен хит, който спомогна за пораждането на огромен корпоративен ентусиазъм относно ИИ и свързаните с него езикови модели.
Откакто Мъск обяви дебюта на xAI през юли 2023 г., неговият по-нов ИИ- бизнес пусна своя чатбот Grok и набира до 6 милиарда долара при оценка от 50 милиарда долара, отчасти за купуване на 100 000 чипове от Nvidiaь съобщи CNBC по-рано този месец. „Microsoft и OpenAI сега се стремят да циментират това господство, като прекъсват достъпа на конкурентите до инвестиционен капитал, като същевременно продължават да се възползват от години на споделена конкурентно чувствителна информация по време на годините на формиране на генеративния ИИ“, пишат адвокатите на Мъск.
Адвокатите пишат, че условията, с които OpenAI иска инвеститорите да се съгласят, се равняват на „групов бойкот“, който „блокира достъпа на xAI до основен инвестиционен капитал“. Адвокатите по-късно добавиха, че OpenAI „не може да се занимава с пазара като Франкенщайн, съшит заедно от каквито и да са корпоративни форми, за да бъдат обслужвани финансовите интереси на Microsoft“. През юли Microsoft се отказа от мястото си на наблюдател в борда на OpenAI, въпреки че CNBC съобщи, че Федералната търговска комисия ще продължи да наблюдава влиянието на две компании върху ИИ-индустрията.
OpenAI първоначално дебютира през 2015 г. като организация с нестопанска цел и след това през 2019 г. се преобразува в т. нар. модел с ограничена печалба, при който организацията с нестопанска цел OpenAI беше управляващото дружество за нейното дъщерно дружество с печалба. Компанията е в процес на преобразуване в корпорация с пълна печалба в обществена полза, което може да го направи по-привлекателна за инвеститорите. Планът за преструктуриране също ще позволи на OpenAI да запази статута си с нестопанска цел като отделна организация, съобщи неотдавна CNBC. От CNBC са се свързали с адвокатите на Мъск, но те са отказали коентар.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.