9 малко известни факта за Никола Тесла

9 малко известни факта за Никола Тесла

9 малко известни факта за Никола Тесла

Почти толкова познат с ексцентричността си, колкото с изобретенията си, Никола Тесла е от гениите, чиито най-значими иновации (в това число и електрическият двигател и високочестотният трансформатор) се използват и до днес. Но за мнозина неосъществените му проекти остават най-любопитни. Вижте някои интересни факти за сръбско-американския физик и инженер.

Шокът от смъртта на брат му го превръща в мистик на 7-годишна възраст

Повратен момент от детството на малкия Никола бил денят, в който станал свидетел на смъртта на по-големия си брат Дане. В годините след инцидента Тесла (син и внук на сръбски православни свещеници) започнал да получава видения, че въздухът около него е изпълнен с „огнени езици“. Като юноша Тесла се научил да контролира тези видения, но по-късно в живота си той прекарвал доста време в хранене и, както сам твърдял, в общуване с гълъбите в Ню Йорк.

За кратко, на Тесла му се налагало да си изкарва хляба, като копае дупки

След като завършил университета, Тесла работил в електрическата компания на Едисън в Париж, но през 1884 година заминал за САЩ с надеждата, че ще работи директно за него - водещата фигура в състезанието да направят осветлението и електричеството достъпни за обикновения потребител. Тесла бързо си намерил работа като инженер в централния офис на компанията на Едисън, когото впечатлил със старанието и изобретателността си. След като Едисън небрежно споменал, че е готов да плати $ 50 000 за подобрен дизайн на постояннотоковия електрически двигател, Тесла работил ден и нощ, за да го изобрети. Но Едисън отказал да му плати. Казал, че се е шегувал. Скоро Тесла напуснал компанията и създал своя собствена. Докато търсел поддръжници, които да му помагат в проучването за електрическия двигател, Тесла се захванал да копае дупки за $ 2 на ден, за да свърже двата края.

С помощта на Марк Твен, Тесла почти открил рентгеновите лъчи

Твен и Тесла станали приятели през 90-те години на 19-ти век, отчасти благодарение на интереса на Твен към технологиите и изобретенията. След като една вечер посетил лабораторията на Тесла, Твен позирал за една от първите снимки, които щели да бъдат проявени от крушка с нажежаема жичка. През 1895 година Тесла и фотографът Едуард Рингууд Хюит поканили Твен в лабораторията, за да го снимат отново, този път, използвайки електрическо устройство, наречено Тръбата на Крукс. Когато Тесла проявил негатива, видял, че той е на петна и решил, че опитът е бил неуспешен. Само няколко седмици по-късно, немският учен Вилхелм Рьонтген обявил, че е открил така наречената рентгенова радиация, която се отделя от Тръбата на Крукс. Едва тогава Тесла разбрал, че снимката на Твен била „съсипана“ от сенките на металните винтове на камерата, осветени от рентгеновите лъчи.

Изобретил лодка с дистанционно управление, за която смятал, че ще сложи край на войните

В разгара на войната между Испания и Америка през 1898 година един от страничните проекти на Тесла била малка лодка, която можела да бъде задвижена, сприрана и управлявана чрез елементарни радиовълни. Когато Тесла се опитал да патентова изобретението си, Американският патентен офис отказал да повярва, че лодката работи, затова в лабораторията на Тесла в Манхатън бил изпратен служител, на когото изобретателят да направи демонстрация. Тесла показал лодката на още куп важни посетители, сред които Джей Пи Морган и Уилям Вандербилт. Той казал на New York Post, че изобретението му, което можело да позволи воденето на битки, без да бъдат излагани на риск човешки животи, би лишило военното дело от смисъл. „Строенето на военни кораби ще спре и повечето ужасяващи плаващи военни оръжия ще бъдат използвани за старо желязо“, казал той.

Твърденията на Тесла, че получава сигнали от открития космос, били потвърдени – век по-късно

През лятото на 1899 година Тесла основал лаборатория на открито в Колорадо Спрингс, в която да прави опити да използва високочестотни станции, за да изпраща информация и електрически сигнали на големи разстояния. В един юлски ден, докато проследявал бури от светкавици, оборудването му издало поредица от бибиткания. След като отхвърлил причините, свързани със слънчевото и земното влияния, той заключил, че тези сигнали вероятно идват от други планети. На следващата Коледа, в отговор на молбата на американския Червен кръст да предвиди най-голямото научно постижение на идния век, Тесла написал: „Братя! Имаме съобщение от друг свят, незнаен и далечен. То гласи: едно… две… три…“. През 1996 година, пресъздавайки експеримента на Тесла, учени публикували изследване, което сочело, че сигналът, който изобретателят е получил век по-рано, произхожда от преминаването на спътника на Юпитер, Йо, през магнитното поле на гигантската планета. 

Прочутият архитект Станфорд Уайт е проектирал лабораторията му

През 1901 година Тесла убедил финансиста Джей Пи Морган да инвестира $150 000 в модерна лаборатория в Уордънклиф, на северния бряг на Лонг Айлънд. Това щял да бъде новият център на Тесла за безжична комуникация и безжично пренасяне на електрическа енергия. Станфорд Уайт, водещ американски архитект и дългогодишен приятел на Тесла, скицирал класическа едноетажна лаборатория, сабдена с 57-метрова кула. Тя се виждала чак от Ню Хейвън, Кънектикът, и била изградена върху сложна система за заземяване, която Тесла изобретил, за да може предавателят му да „има досег със земята, за да може цялата планета да се тресе“. Шахта, дълбока почти толкова, колкото била висока кулата, свързвала предавателя с 16 хоризонтални стоманени тръби, всяка с дължина 91 метра.

Тесла и Джей Пи Морган имали доста конфликти

Когато парите за постояване на лабораторията в Уайтклиф свършили преди завършването на кулата, Тесла молил Морган за допълнителни средства, но молбата била отхвърлена. Въпреки че някои биографи спекулират, че Морган спрял средствата, когато разбрал за плана на изобретателя да докаже колко финансово неизгодна е безжичната енергия, истинската причина била, че Морган не искал да се забърка в спекулации, свързани с радио проекти. През юли 1903 година, след особено безцеремонен отказ от Морган, Тесла задействал оборудването си и започнал да изстрелва мълнии от кулата чак до след полунощ. Година по-късно, след поредната сърцераздирателна молба към Морган за допълнителни средства, отговорът на която се състоял само от една дума – „Не!“ – Тесла наклеветил благочестивия, епископален Морган като мюсюлмански фанатик.

Прекарал последните години от живота си като отшелник – с едно единствено изключение

Въпреки че десетилетия наред Тесла бил част от нюйоркския хайлайф, заради възрастта и безпаричието си той ставал все по-изолиран. Живеел сам в евтини хотелски стаи и често предпочитал компанията на гълъбите пред тази на хората. И все пак той успял да запази един от навиците си от времето, когато бил известен шоумен и изобретател - формата на популярни пресконференции, които провеждал на 10 юли всяка година, за да отпразнува рождения си ден. Когато навършил 79, той обявил изобретяването на джобен осцилатор, който можел да срине Емпайър Стейт Билдинг. Година по-късно пък говорил дълго и отегчително за тайната за своето дълголетие.

Веднъж платил хотелска сметка с един от своите модели на смъртоносния лъч

Изоставената лаборатория в Уордънклиф в крайна сметка била предадена на собствениците на Уолдорф-Астория в опит да бъдат покрити част от дълговете на Тесла. Десетилетия по-късно на управителите на Governor Clinton Hotel Тесла платил по подобен начин – с дървена кутия, за която изобретателят твърдял, че съдържа работещ модел на оръжие, която можело да сложи край на войните. Смъртоносният лъч на Тесла можел да спре всяка нападаща армия, правейки военното дело безсмислено. Когато предал кутията с изобретението, Тесла предупредил хотелския персонал, че никога не бива да го отваря. Те страхливо се подчинили и скрили кутията в склада. След смъртта на Тесла през 1943 година кутията била отворена – вътре нямало нищо освен стари, безобидни електрически компоненти.

Източник: History.Com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ