Шест въпроса за инициативата Чан Зукърбърг

Шест въпроса за инициативата Чан Зукърбърг

Основателят на Facebook Марк Зукърбърг и съпругата му Присила Чан обявиха, че в чест на раждането на дъщеря им създават Chan Zuckerberg Initiative (CZI) - организация, която ще получи 99% от дяловете на двойката във Facebook – около 42 млрд. долара.

Какво представлява инициативата - в. „Монд“ дава отговор на този, и още пет въпроса.

Chan Zuckerberg Initiative не е фондация, каквато е фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Става дума за Limited Liability Company (LLC) – хибрид между фондация и компания.

Организацията ще се ползва от данъчни облекчения – няма да плаща данък върху печалбата, нито данък наследство – тези отстъпки са насърчение подобни големи състояния да бъдат инвестирани. Според американското законодателство, организациите от този тип не са задължително с нестопанска цел.

За какво ще служи организацията?

В дългото писмо до дъщеря им, публикувано във Facebook, Зукърбърг и съпругата му обясняват, че инициативата ще се посвети на равенството между децата. Сред основните й теми ще са ликвидирането на болестите, образоването, свързването на хората. Тя ще инвестира в дългосрочен план за периоди от 25, 50 или 100 години.

Може ли да се каже, че тази организация вече ще контролира Facebook?

Не, поне не и в скоро време. Акциите ще бъдат прехвърляни на части, като сумата ще е максимум 1 млрд. долара годишно. През следващите години Зукърбърг, който има 54% от гласовете в административния съвет, ще запази пълен контрол върху компанията, в която притежава 4 млн. акции от клас А и 422 милиона акции от клас Б, всяка от които представлява 10 гласа.

Някои от проектите на CZI се припокриват с проекти, които Facebook вече е започнала – основно свързаните с разширяването на достъпа до интернет в райони на света, които досега не са обхванати. Така, компанията и организацията на Зукърбърг ще могат да заработят бързо заедно по тази тема.

Какви са разликите между иницитивата на Чан-Зукърбърг и фондацията на Бил и Мелинда Гейтс?

Въпреки различния си статут, двете организации имат много общо помежду си. На първо място – размерът им. Фондацията на Гейтс има „тежест“ в размер на 41 млрд. долара. Техните цели: фондацията работи основно по проекти, свързани със здравето, но и с образованието. Зукърбърг вече е участвал в проекти на фондацията на семейство Гейтс, чийто директор Сюзан Дезмънд-Хелман е член на борда на Facebook.  

Нова ли е инициативата на Чан и Зукърбърг?

Това далеч не е първият ангажимент на Марк Зукърбърг към благотворителни проекти. Едва 26-годишен, той се включва в инициативата 138 американски милиардери да се ангажират да дарят най-малко половината от състоянието си за благотворителност. Идеята е на Бил Гейтс и предприемача Уорън Бъфет. Част от „класическата“ благотворителност в САЩ е милиардерите да правят значителни дарения на университети или асоциации, но в масовия случай те са значително по-възрастни от Зукърбърг, който сега е на 31.

До момента Зукърбърг е дарил над 1,5 млрд. долата на различни проекти. Преди месец той публикува съобщение за един от първите подобни проекти – в помощ на училищата в Нюарк, Ню Джърси, за което е дарил 100 млн. долара.

Какви бяха реакциите за новата организация в САЩ?

Няколко големи работодатели поздравиха Зукърбърг – като се започне с Бил Гейтс, който заяви, че инициативата е пример и вдъхновение за света. Критиците се фиксираха основно върху системата на функциониране на организациите LLC и фискалните облекчения за тях. „Ако мотивите са чисти, няма основание да се възползва  от данъчни облекчения“, пише например Daily Beast и коментира, че Зукърбърг може да си позволи да работи в политически и социален план, без останалата част от страната да го субсидира.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ