Рядък екземпляр на първия роман за Хари Потър бе продаден за 18 000 британски лири

Цитат на деня

Рядък екземпляр от първото издание на дебютния роман на Джей Кей Роулинг за Хари Потър бе продаден на търг за 18 000 британски лири (22 329 щатски долара), съобщава Прес асосиейшън медиа/ДПА. 

Екземплярът на „Хари Потър и философският камък“, който е един от първите 500, отпечатани през 1997 г., беше продаден в събота от NLB Auctions със седалище в английския град Пейнтън.

Първото издание е известно с това, че на задната корица е допусната правописна грешка при изписването на „Philosopher's“, а в списъка на оборудването на страница 53 два пъти е посочена „1 пръчка“.

Екземплярът бе продаден за 18 000 британски лири, което е малко под прогнозните 20-30 хиляди лири.

Аукционерите описват книгата като „добър пример за изключително рядко първо издание“ с леко износване.

Книгата е била едно от 300-те библиотечни издания, тъй като има библиотечен печат на заглавната страница и следи от предишна библиотечна карта.

Друго ранно издание на романа с меки корици, което е с леки повреди по гръбчето и корицата, бе продадено за 1300 британски лири.

При излизането на книгата издателите залагат на малък брой екземпляри поради несигурност дали тя ще се окаже успешна. Поредицата за Хари Потър, включваща седем книги, които са адаптирани в хитови филми, се превръща в една от най-популярните в света.

През юни миналата година друг екземпляр от първото издание на „Хари Потър и философският камък“  беше продаден за 45 201 британски лири. 

През март 2022 г. неразтваряно от читател и отлично запазено копие от първото издание бе продадено за 69 000 британски лири, предаде БТА.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Какво се случва с дълговете ви, когато умрете?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“