Учени: „Месо“ от лабораторно отгледана гъба може да се превърне в по-евтина алтернатива на пилешкото

Цитат на деня

Китайски учени са модифицирали генетично гъба, за да създадат богато на протеини „месо“, което според тях може да бъде нискобюджетна и екологично устойчива алтернатива на пилешкото месо, съобщава Independent.

Изследвания показват, че животновъдството е отговорно за около 14% от глобалните емисии на парникови газове, а също така и изисква огромни площи земя и големи количества прясна вода.

Докато протеините, отглеждани в лаборатория от дрожди и гъби, се разглеждат като потенциални заместители на месото, превръщането им в продукти, подходящи за потребителите, е предизвикателство. Сред настоящите варианти протеинът от гъбата Fusarium venenatum се откроява със своята естествена текстура и вкус, които силно наподобяват тези на птиче месо.

Въпреки че това „гъбено месо“ е одобрено за хранителна употреба в няколко държави като САЩ, Великобритания и Китай, учените казват, че производството дори на малки количества изисква огромни ресурси. Чрез редактиране на генома на Fusarium venenatum, без въвеждане на чужда ДНК, китайските учени са подобрили ефективността на производството на протеин и неговата усвояемост от човешкия организъм.

Те описват своите открития в ново изследване, публикувано в списание "Trends in Biotechnology". „Съществува голямо търсене на по-добри и по-устойчиви протеини за храна“, казва Сяо Лиу, автор на изследването от Университета Jiangnan. „Успяхме да направим гъбата не само по-хранителна, но и по-екологична, като променихме нейните гени.“ Учените просто са премахнали гени, свързани с два ензима в ДНК на гъбата.

Едната от направените промени е направила клетъчната стена на гъбата по-тънка и е позволила повече протеин да се натрупва в клетката. Другата е помогнала да се оптимизира метаболизмът на гъбата, така че да се нуждае от по-малко хранителни вещества за производството на протеин.

„Храни, преминали генна модификация като тази, могат да задоволят нарастващите нужди от храна, елиминирайки екологичните разходи на традиционното земеделие“, казва д-р Лиу. Модифицираният щам на гъбата, наречен FCPD, се нуждае от 44% по-малко захар, за да произведе същото количество протеин като оригиналния щам, и го прави 88% по-бързо, отбелязва новото изследване.

След това учените симулирали производството на FCPD в шест държави с различни енергийни структури и установили, че в сравнение с производството на пилешко месо в Китай, миопротеинът от FCPD се нуждае от 70% по-малко земя и намалява риска от замърсяване на прясна вода с 78%.

„Може да се заключи, че ефективният синтез на миопротеин предлага екологични предимства пред животинския протеин и култивираното месо“, казват изследователите. Модификацията на гъбата включва използването на CRISPR – биотехнологичен инструмент за селективна промяна на ДНК на живи организми.

„Като се вземат предвид подходящи политически фактори за насърчаване на развитието на технологията CRISPR в клетъчното земеделие и индустрията за алтернативни протеини, заедно с по-задълбочена проверка на безопасността, нашата стратегия има потенциал да бъде допълнително разширена към други модели за производство на алтернативни протеини“, казват учените.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Google предложи създаването на организация за безопасност на изкуствения интелект
Ford планира да премести в САЩ производството на някои модели на марката си Lincoln
Китайският отговор на Boeing и Airbus с първи международен полет
Meta съобщи, че е премахнала 756 000 акаунта на австралийски тийнейджъри на фона на критики относно прилагането на забраната
САЩ завършиха успешно първите ключови тестове за противоракетната система „Златен купол“
Испания въведе граничен контрол за пристигащите пристигащите със самолети и кораби от Италия
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна