Иран заменя Google със собствена мрежа

Иран заменя Google със собствена мрежа

Иран планира да замени Google с вътрешна мрежа от интернет, като казва, че това е опит да се подобри сигурността в кибернетичното пространство. Много иранци обаче се страхуват, че това е най-новият опит за контрол на достъпа им до интернет, предава „Ройтерс”.

Съобщението, направено в неделя, дойде от държавната телевизия, при което стана ясно, че търсачката Google и нейната услуга за електронна поща ще бъдат блокирани "в рамките на няколко часа". Телеграфната агенция ISNA съобщава, че забраната над Google е свързана с антиислямският филм, публикуван на сайта на компанията YouTube, който предизвика възмущение в целия мюсюлмански свят. Засега няма официално потвърждение на тази информация.

Иран има един от най-големите филтри на интернет, с което предотвратява нормалния достъп на иранците до безброй сайтове с мотивите, че те са обидни. Много иранци обаче вярват, че блокирането на сайтове като Facebook и YouTube се дължи на използването им в антиправителствени протести, след спорното преизбиране на президента Махмуд Ахамдинеджад през 2009 г. Сайтове, които изразяват антиправителствени мнения също са рутинно спирани.

Властите в страната отдавна говорят за създаването на иранска интернет система, която ще бъде до голяма степен изолирана от World Wide Web. Комуникационния и технологичен министър Реза Такипур заяви миналия месец, че Иран трябва да развива своя собствена мрежа, за да се гарантира безопасността на информацията в страната.

"Контролът върху интернет не трябва да бъде в ръцете на една или две страни," каза той. "Особено по важни въпроси, както и по време на криза", каза още той. Иран заплаши през май да предприеме правни действия срещу Google заради решението на търсачката да се откаже от термина "Персийски залив" в Google Maps и да остави водният път между Иран и на Арабския полуостров безименен.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Култовият екшън „Жега“ се завръща след 30 г. с вероятен състав Леонардо ди Каприо и Крисчън Бейл
Традиционният маркетинг се проваля. Ето как да спечелите вниманието на клиента
Цитат на деня
От JPMorgan предупреждават за възможна „корекция“ в оценките на свързаните с AI компании
На днешната дата, 19 ноември. Рождениците днес
Легендарни близначки, партньорки на Фред Астер и Франк Синатра, се самоубиха в Германия
Бивш министър на финансите на САЩ и шеф на Харвард се оттегля от публични позиции заради връзки с Епстийн
Британският вътрешен министър: Ситуацията с предоставянето на убежища на бежанци е извън контрол