Особености на националното търсене в Wikipedia

Особености на националното търсене в Wikipedia

Англичаните най-много са търсили в Wikipedia през последната година думата “Facebook”, а японците са се интересували най-масово от имената на актрисите във филмите за възрастни. Това сочи справка за интересите на потребителите на свободната интернет енциклопедия от различните нации. За нея разказва BBC.

Според данните германците са кликвали най-много в Wikipedia върху страницата „Хуа Шан”. Това е китайски връх, известен като „най-смъртоносния туристически маршрут”. Същевременно потребителите в Близкия изток са чели предимно страницата за Иран и нейната столица Техеран. Освен това са проверявали в енциклопедията теми, свързани със секса, женското обрязване и хомосексуализма.

Проучването е публикувано от шведския инженер Йохан Гънарсон в рамките на проекта „Уикитрендс”. Най-търсеното заглавие сред съгражданите на Гънарсон се оказва името на самата им родна страна, колкото и да е странно.

В арабската версия на онлайн енциклопедията най-търсени са били събитията в Египет от последната година, последвани от историята за Мохамед Али паша – командир на османската армия.

В Индонезия са били търсени предимно спортни теми, свързани с футбола, волейбола и баскетбола.

Италианците се оказват обсебени от американските сериали. В Wikipedia те са чели предимно за „Анатомията на Грей”, „Клюкарката” и „Дневниците на вампира”.

Комично, норвежците и датчаните са били заинтересовани в по-голямата си част от тийнейджърската поп звезда Джъстин Бийбър. Британската момчеша група “One Direction” пък е била търсена от англичани, испанци, португалци, италианци, шведи.

В руската версия на Wikipedia топ темите се отнасят до „порно сайт” и „безработица”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса през 2026 година: Овен, Телец, Близнаци, Рак, Лъв и Дева
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Кинолегендата Бриджит Бардо ще бъде погребана в градината на резиденцията си в Сен Тропе
Нова валута, стар бюджет: Какво ни очаква през 2026 година?
Плащаме само в брой на такситата в новогодишната нощ
Тръмп се надява втората фаза на прекратяване на огъня в Газа да влезе в действие „много бързо“
Времето: Жълт код за силен вятър е обявен в цялата страна
Прочутите производители на вино от френския регион Бордо са застрашени от фалит